foto: Fotochronika TASS, fotograf E. Khaldei / Public Domain / Wikimedia Commons/Zástupce velitele 46. gardového NBAP S. Amosova dává bojový úkol pilotům, Gelendžik
,,Noční čarodějky" byly sovětské pilotky, které budily u nacistů nefalšovanou hrůzu. Létaly v podstatě na zastaralých letounech Polikarpov Po-2, ale vykonaly svou práci výborně.
Když v roce 1941 napadli nacisté Sovětský svaz, slavná letkyně a navigátorka Marina Rasková naléhala na Stalina, aby armáda zformovala letecký pluk složený výhradně z žen. Stalin s tímto nápadem souhlasil a Sovětský svaz se stal první zemí na světě, která povolila ženám se účastnit leteckých bojových misí. Pro tyto účely se zformovaly tři ženské pluky složené z mladých, vlastenecky smýšlejících pilotek. Skupina byla následně označena jako 588. pluk (46. gardový noční bombardovací letecký pluk), který vznikl v roce 1941, brzy se stal tím nejslavnějším a jeho členkám se začalo přezdívat ,,Noční čarodějky".
Psali jsme
Heleně Citrónové a její rodině se podařilo přežít všechny útrapy koncentračního tábora Osvětim. Mladá dívka nejenže přežila, ale také udržovala...
Noční čarodějky na železném koštěti, letoun Polikarpov Po-2
Začátky ženských pilotek v tomto oddílu však byly nelehké. S ženami totiž nebylo zacházeno stejně jako s jejich mužskými protějšky. Respekt si musely ženy tvrdě vydobýt. ,,Noční čarodějky" tvořily dívky mezi 17 a 23 lety, které měly zpočátku k dispozici nuzné vybavení, a stejně tak zastaralé letouny Polikarpov Po-2. Od Polikarpovů se totiž nějaké ,,zázraky" čekat opravdu nedaly. Bylo to letadlo, které nebylo zrovna rychlé a neuneslo ani velký náklad bomb, které měly být základem pro operace proti nacistům. Měly však tu výhodu, že jejich konstrukce byla v podstatě primitivní, a proto je německé radary těžko zachytily.

Noční čarodějky byly nejsilnější za svitu měsíce
Tato výhoda byla využita ,,Nočními čarodějkami" k nočnímu bombardování, které bylo velmi efektivní, protože vzletů za noc bylo třeba někdy až 18. Ženská skupina byla dokonce tak efektivní, že nacisté vypisovali na ,,Noční čarodějky" velké odměny za jejich sestřelení. Ve ,,hře" bylo 2000 říšských marek a vysoké vyznamenání Železný kříž za sestřel jedné ze sovětských pilotek. Němečtí vojáci se však nezřídka tak báli akcí sovětských pilotek, že často odmítali si jít ven třeba jen zakouřit, aby jimi nebyli spatřeni.
Noční čarodějky používaly během svých náletů mimořádně účinnou taktiku „tichého klouzání“. Při přiblížení k cíli často vypnuly motory a nechaly své letouny klouzat, což jim umožnilo přiblížit se k nepříteli naprosto neslyšně. Tento stealth postup německé vojáky děsil, protože útoky přicházely bez varování. Kombinace ticha a noční tmy způsobovala, že Polikarpovy Po-2 byly pro nepřítele téměř nezjistitelné, což jejich útoky činilo o to efektivnější a úspěšnější.

Jak oslepit nepřítele ? Noční čarodějky shazovaly lampiony
Aby minimalizovaly riziko, že je zasáhnou vyhledávací světlomety, používaly Noční čarodějky osvětlovací bomby, které kromě osvětlení cíle také oslepovaly nepřátele. Navigátorky shazovaly tyto bomby na padáku, což umožňovalo pilotkám lépe zamířit a označit cíl pro následující letouny. Zkušené pilotky se dovedně vyhýbaly paprskům reflektorů prudkým manévrem do strany, čímž komplikovaly zaměření protivzdušné obrany. Úspěšnost bombardování často potvrzoval následující letoun, který prováděl dokumentaci a fotografoval výsledek útoku s bleskem pomocí speciálních osvětlovacích bomb.
Nejslavnější noční čarodějky
Statečné sovětské vlastenky, mezi nimiž vynikala především Irina Sebrová, Marina Rasková či Galina Belcová, nalétaly celkem přes 24 000 bojových misí, shodily 3 000 tun bomb a 26 000 zápalných bomb. I když 46. gardový noční bombardovací letecký pluk neměl od SSSR k dispozici nejmodernější vybavení ani letadla, jeho odhodlání a vůle bojovat proti nacistickým vetřelcům způsobily nepříteli velké materiální i lidské ztráty.
Psali jsme
Samuel Woodfill se stal aktérem tří konfliktů, filipínsko-americké války, první světové války i druhé světové války. Woodfill patří v amerických...
Zdroj: www.thecollector.com, www.history.com, www.sandboxx.us
Psali jsme
Matej Kocák je málo známým hrdinou, který na sebe výrazně upozornil v první světové válce. Za své válečné zásluhy získal dvě Medaile cti,...
Tagy