Novozélandská zbraň proti japonské invazi - lehký tank Schofield s netradičním designem

Novozélandská zbraň proti japonské invazi - lehký tank Schofield s netradičním designem
Autor: Wikipedia|Popisek: tank Schofield
22 / 06 / 2020, 17:00

Ve druhé světové válce mě být proti Japonsku v případě invaze nasazen i novozélandský tank Schofield s netradičním designem.

Nový Zéland přišel několikrát v historii s projekty unikátních tanků, které budily údiv na jedné straně, ale i smích na straně druhé. Vznikl tak tank Bob Semple, který připomínal spíše mobilní krabici, a jako vzor posloužila konstruktérům pohlednice.

Dalším unikátním případem je lehký tank Schofield, který je pojmenován po svém designerovi E. J. Schofieldovi, který pracoval pro General Motors ve Wellingtonu. Ten nabídl novozélandské vládě své řešení nového lehkého tanku. Vozidlo vznikalo v době, kdy se zdálo, že Japonci provedou invazi do Austrálie i na Nový Zéland.


Tank Schofield byl postaven na podvozku vozidla Chevrolet a měl jet buď na kolech nebo na pásech. Nicméně původní design novozélandskou vládu neuspokojil a tak vznikl tak vylepšený design tanku a jeho věž nyní měla namontovaný britský protitankový a tankový kanón QF 2 pounder ráže 40 mm, doplněný o kulomet Besa ráže 7.92 mm. Pohon vozidla, který tvořili 3 muži, zajišťoval motor Chevrolet 6 o výkonu 22 kW. Schofield mohl dosáhnout rychlosti 72 km/h na kolech a 43 km/h na pásech.

Tank byl dokončen v roce 1942 a vznikl pouze jeden kus tohoto neobykle vyhlížejícího vozidla. Schofield byl potom poslán v roce 1943 do Velké Británie na testy. Na druhé straně potřeba vlastního tanku přestávala mít v roce 1942 pro Nový Zéland smysl, protože mu je posléze začaly dodávat USA i Velká Británie.

I když Schofield doznal určitých konstrukčních zlepšení, bylo jasné, že se do boje ,,nepodívá". Tím spíše, když se ukázalo, že Japonci nakonec neprovedou již zmíněnou invazi ani Na Nový Zéland, ani do Austrálie. Schofield tak čekal smutný osud, když jediný exmplář byl po skončení druhé světové války poslán do šrotu.

Na druhé straně se jednalo o další unikátní novozélandský pokus kromě zmíněného tanku Bob Semple, jak postavit domácí vozidlo s neobvyklým designem, které by bylo bojeschopné, a jež by hrálo výraznější roli v případném napadení Nového Zélandu Japonci.

 

Zdroj: tank-encyclopedia.com

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace