Nutili ji hlásit japonskou propagandu. Zajatá Američanka měla podrývat morálku ,,svých" vojáků

Nutili ji hlásit japonskou propagandu. Zajatá Američanka měla podrývat morálku ,,svých&quote; vojáků
Autor: David Shapinsky (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Iva Toguriová
23 / 12 / 2018, 10:00

Američanka s japonskými kořeny Iva Toguriová, která byla též známá jako ,,Tokijská růže", byla Japonci za druhé světové války zajata a ,,přesvědčena", aby v rádiu hlásala jejich propagandu proti USA a jejich spojencům.

Toguriová se narodila v roce 1916 japonským imigrantům, kteří rozjeli podnikání v Los Angeles. V roce 1941 ji rodiče poslali zpět do Japonska, aby se postarala o svou tetu, jejíž zdravotní stav se postupně zhoršoval. Bylo to pro ni poprvé po 25 letech, kdy se dostala za moře.

Brzy se jí začalo stýskat, nicméně když v prosinci 1941 chtěla lodí odplout zpět do USA, situace nabrala nečekaný průběh. Administrativní problémy jí zabránily v nalodění zpět do vlasti. To už však proběhl japonský útok na Pearl Harbor, který předznamenal další osud Toguriové.

V Japonsku tak byla jako nepřítel uvězněna a přinucena vzdát se amerického občanství a přísahat věrnost Japonsku. To však odmítla jako mnoho dalších Američanů v Japonsku. Proto nad ní byl vykonávan trvalý dohled, ale nebyla uvězněna. V roce 1943 přijala práci písařky v Rádiu Tokio. Tam se potkala se zajatým majorem Charlesem Cousensem, který pracoval jako hlasatel před válkou.

psali jsme: Japonské válečné zločiny aneb krvavá lázeň mrtvých

Nyní měl pro Japonce vytvořit propagandistickou rádiovou show ,,Zero Hour". Odtud tak vedla cesta Toguriové k protiamerické propagandě. Cousens usoudil, že právě její hlas bude pro tuto propagandu vhodný, protože byl ,,mužný a drsný". V listopadu 1943 se tak Toguriová v ,,éteru" představila jako ,,sirotek Ann".

Propaganda zahrnovala předem naučené texty, které měly snižovat morálku amerických jednotek v Pacifiku, kde probíhal lítý boj mezi Američany a rozpínavými Japonci. Toguriová vystupovala v pořadu ,,Zero Hour". Toguriová vždy říkala, že byla loajální americkou občankou, která byla přinucena naučenou japonskou propagandu vysílat. Tu se snažila podle vlastních slov ve vysílání pravidelně ,,otupovat".

psali jsme: Japonský premiér navštíví Pearl Harbor, omlouvat se za útok ale nebude

Po válce ji však soud její tvrzení neuvěřil a poslal ji jako zrádkyni na dlouhá léta do vězení. Nakonec byla po mnoha letech strávených ve vězení její činnost pardonována americkým prezidentem a navráceno americké občanství. Zemřela v roce 2006 v 90 letech.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace