O hrdinovi 17. listopadu, který zabránil masakru (komentář Lumíra Němce)

O hrdinovi 17. listopadu, který zabránil masakru (komentář Lumíra Němce)
24 / 11 / 2018, 17:00

O lidech, kteří se aktivně účastnili událostí v listopadu 1989, toho bylo nasáno mnoho. Většinou se píše o přímých účastnících z řad studentů, herců, disidentů. 17. listopad měl ale i své hrdiny, o kterých se mnoho nemluví. Jedním z takových hrdinů, o němž se téměř neví, je generál Mojmír Zachariáš, který byl v roce 1989 velitelem Západního vojenského okruhu.

Veliteli Západního vojenského okruhu bylo podřízeno velké množství vojáků a techniky včetně tankové a motostřelecké divize. V případě, že by toto vojsko dostalo rozkaz k zásahu proti demonstrantům v Praze, jistě by došlo k obrovskému krveprolití a události v roce 1989 se mohly ubírat zcela jiným směrem. Za to, že k tomuto zásahu nedošlo, můžeme poděkovat právě panu generálovi Mojmírovi Zachariáši.

psali jsme: Ukradená revoluce?

Pan generál byl důstojníkem ČSLA a také komunistou, ale naštěstí si zachoval zdravý rozum. Z nejrůznějších stran byl na něj vyvíjen nátlak, aby vojska Západního vojenského okruhu událostem jen nepřihlížela, ale vystoupila na obranu režimu. Jedním z těch, co na něj tlačil, byl i důstojník podplukovník Milán Václavík - podplukovník Vojenské kontrarozvědky, který byl synem tehdejšího ministra obrany. „Vyprovodil jsem ho rychle s tím, že nespustím občanskou válku, když je navíc každému rozumnému člověku jasné, že jde o nezvratné společenské změny“, říká pan generál. Když neuspěli hrozby, použil tehdejší režim i jiné metody. Začali mu sledovat manželku, napadli jeho desetiletého syna, ale pan generál naštěstí neustoupil.

psali jsme: Nechceme Miloše! Nechceme Štěpána!

Dodržel slib, který dal Občanskému fóru, že pokud bude velitelem Západního vojenského okruhu on, tak vojska do Prahy nevyjedou. Režim byl už naštěstí tak slabý, že na odvolání generála Zachariáše nezbyl čas. A on svůj slib dodržel. Dobře věděl, co se stane, pokud režim nepadne. Za neuposlechnutí rozkazu mu hrozila degradace a vojenský soud. Přes všechny hrozby a tlaky vydržel a tímto svým odvážným rozhodnutím zabránil nepochybně krveprolití a přispěl k tomu, že komunistický režim se odporoučel do propadliště dějin.

 

Autor: Lumír Němec

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace