O hrdinovi 17. listopadu, který zabránil masakru (komentář Lumíra Němce)

O hrdinovi 17. listopadu, který zabránil masakru (komentář Lumíra Němce)
24 / 11 / 2018, 17:00

O lidech, kteří se aktivně účastnili událostí v listopadu 1989, toho bylo nasáno mnoho. Většinou se píše o přímých účastnících z řad studentů, herců, disidentů. 17. listopad měl ale i své hrdiny, o kterých se mnoho nemluví. Jedním z takových hrdinů, o němž se téměř neví, je generál Mojmír Zachariáš, který byl v roce 1989 velitelem Západního vojenského okruhu.

Veliteli Západního vojenského okruhu bylo podřízeno velké množství vojáků a techniky včetně tankové a motostřelecké divize. V případě, že by toto vojsko dostalo rozkaz k zásahu proti demonstrantům v Praze, jistě by došlo k obrovskému krveprolití a události v roce 1989 se mohly ubírat zcela jiným směrem. Za to, že k tomuto zásahu nedošlo, můžeme poděkovat právě panu generálovi Mojmírovi Zachariáši.

psali jsme: Ukradená revoluce?

Pan generál byl důstojníkem ČSLA a také komunistou, ale naštěstí si zachoval zdravý rozum. Z nejrůznějších stran byl na něj vyvíjen nátlak, aby vojska Západního vojenského okruhu událostem jen nepřihlížela, ale vystoupila na obranu režimu. Jedním z těch, co na něj tlačil, byl i důstojník podplukovník Milán Václavík - podplukovník Vojenské kontrarozvědky, který byl synem tehdejšího ministra obrany. „Vyprovodil jsem ho rychle s tím, že nespustím občanskou válku, když je navíc každému rozumnému člověku jasné, že jde o nezvratné společenské změny“, říká pan generál. Když neuspěli hrozby, použil tehdejší režim i jiné metody. Začali mu sledovat manželku, napadli jeho desetiletého syna, ale pan generál naštěstí neustoupil.

psali jsme: Nechceme Miloše! Nechceme Štěpána!

Dodržel slib, který dal Občanskému fóru, že pokud bude velitelem Západního vojenského okruhu on, tak vojska do Prahy nevyjedou. Režim byl už naštěstí tak slabý, že na odvolání generála Zachariáše nezbyl čas. A on svůj slib dodržel. Dobře věděl, co se stane, pokud režim nepadne. Za neuposlechnutí rozkazu mu hrozila degradace a vojenský soud. Přes všechny hrozby a tlaky vydržel a tímto svým odvážným rozhodnutím zabránil nepochybně krveprolití a přispěl k tomu, že komunistický režim se odporoučel do propadliště dějin.

 

Autor: Lumír Němec

 

Tagy článku