O statečnou odbojářku Mildred Harnackovou se ,,postaral" sám Hitler. Rozzuřený diktátor změnil původní rozsudek na hrdelní

O statečnou odbojářku Mildred Harnackovou se ,,postaral&quote; sám Hitler. Rozzuřený diktátor změnil původní rozsudek na hrdelní
Autor fotografie: Bundesarchiv, Bild 146-1990-048-29A / unknown Heinrich Hoffmann / CC BY-SA 3.0 DE|Popisek: Adolf Hitler
09 / 05 / 2023, 11:00

Mildred Harnacková tvořila součást protinacistického odboje, za což však zaplatila cenou nejvyšší.

Mildred Harnacková (Fishová) se narodila v roce 1902 Milwaukee jako jedno ze čtyř dětí Williama C. Fishe a matky Georginy. Harnackovou začala brzy zajímat německá literatura, kterou studovala a později se stala učitelkou. Na University of Wisconsin-Madison se seznámila později s německým právníkem Arvidem Harnackem, za něhož se také provdala.

V roce 1929 se manželé přestěhovali do Německa, kde Harnacková pracovala na svém doktorátu na univerzitě v Giessenu. O rok později se pak manželé přesunuli do Berlína. Harnacková byla v této době v kontaktu s Americkou studentskou asociací a Americkým klubem žen a udržovala si tak kontakty se svou původní vlastí. Nicméně zanedlouho ji osud zavál někam úplně jinam.

V lednu 1933 se ujímá absolutní vlády nad Německem Adolf Hitler a bylo jasné, že demokracie ve Výmarské republice se všemi svými těžkostmi definitivně skončila. Společně se svým manželem Arvidem, spisovatelem Adamem Kuckhoffem a jeho ženou vytvořila Harnacková jakýsi diskusní kroužek, který debatoval o politických perspektivách poté, co bude nacistický režim svržen, či se zhroutí.

Odtud pak již nebylo daleko ke komunistické protinacistické skupině Rudá kapela (Die Rote Kapelle), jejímiž se Harnacková s manželem stali členy. Skupina byla napojena na sovětské agenty a Harnacková jim posílala informace ohledně plánované operace Barbarossa, tedy napadení Sovětského svazu. Mezitím se agilní Harnacková setkávala s protinacisticky orentovanými lidmi, z nichž se postupně stávali aktivní odbojáři.

To už se ale smyčka kolem ní a jejího manžela začala nebezpečně utahovat. V létě 1942, kdy již byla německo-sovětská válka realitou a Sovětský svaz oficiálním nepřítelem, začali nacisté dekódovat radio-zprávy Rudé kapely určené Sovětům a gestapo tak mohlo jít v září 1942 na jistotu. 7. září 1942 byla Harnacková s manželem zatčeni a pak šly události velmi rychle. Bylo jasné, jaký trest oba čeká.

Nejprve byl odsouzen Arvid 19. prosince k trestu smrti a následoval rozsudek proti Harnackové. Ten překvapivě ukládal ,,pouze" šestileté vězení proti odbojářce, nicméně rozzuřený Hitler se odmítl s tímto mírným rozsudkem spokojit a nařídil nové soudní jednání. Ten již vynesl nesmlouvavý ortel - trest smrti stětím. Ten byl vykonán 16. února 1943. Poslední slova Harnackova zněla: ,,Německo jsem také milovala". Stala se jedinou Američankou, která byla popravena na přímý rozkaz Adolfa Hitlera.

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

-->