O tom, jak chtěl Mickey Mouse zlikvidovat Nikitu Chruščova (1959)

O tom, jak chtěl Mickey Mouse zlikvidovat Nikitu Chruščova (1959)
03 / 05 / 2019, 10:00

V roce 1959 navštívil Stalinův nástupce a generální tajemník ÚV KSSS Nikita Chruščov jako první představitel SSSR Spojené státy americké a setkal se s tehdejším americkým prezidentem Dwightem D. Eisenhowerem. Během návštěvy zavítal také do Los Angeles a do Hollywoodu, navštívil 20th Century Fox a setkal se s populárními herci. Návštěvou jej provázel Frank Sinatra, s nímž také Chruščov poodbědval. Po slibném začátku ovšem přišla exploze vzteku: malého Nikitu nechtěli pustit do Disneylandu.

Problémy nastaly, když byl Chruščov představen Spyrosu Skourasovi, prezidentovi 20th Century Fox. Skouras byl zapřísáhlým antikomunistou. A první věc, kterou Chruščovovi v odpovědi na jeho slavný výrok o tom, že Rusko "pohřbí kapitalismus", řekl, bylo, že Los Angeles nikoho pohřbívat nechce, ale kdyby muselo, tak to zvládne. Chruščov se okamžitě urazil a Skourasovu impertinenci označil za součást kampaně (ano, již v 50. letech), která měla poškodit výraz státní návštěvy a zesměšnit ho.

Přímo odpověděl: "Chcete-li pokračovat v závodech ve zbrojení, můžeme. Výzvu přijímáme. Pokud jde o výrobu raket, ty jsou na výrobních linkách. Je to vážná věc. Otázka života a smrti, dámy a pánové. Otázka války a míru." Nijak mu nevadilo, že takto promlouvá k šéfovi ne americké vlády, ale filmového studia.

Když se pak Chruščov dozvěděl, že mu nebude umožněno navštívit Disneyland, jeho vztek se ještě umocnil. Oficiálním důvodem byly obavy o Chruščovovu bezpečnost. S ohledem na protikomunistické a protisovětské nálady ve společnosti.

Chruščov stále ještě pod dojmem ostré výměny se Skourasem řekl: "A já říkám, že bych se moc rád šel podívat do Disneylandu. Ale oni na to, že nemohou garantovat mou bezpečnost. A co mám tedy dělat? Spáchat sebevraždu? Co to má být? Máte tam raketová odpalovací sila? Máte tam epidemii cholery nebo tak něco? Nebo se tam ukrývají gangsteři, aby mě zlikvidovali? Policie je tady dost silná, aby unesla býka; tak se snad zvládne postarat o pár gangsterů?"

Sovětský vůdce pak Los Angeles následujícího rána opustil, a jeho další návštěva Kalifornie i návrat do Washingtonu se již obešly bez nepříjemností.

Tagy článku