Obi-Wan Kenobi za druhé světové války podporoval jugoslávské partyzány - nebál se nepřítele ani nadřízených

Obi-Wan Kenobi za druhé světové války podporoval jugoslávské partyzány - nebál se nepřítele ani nadřízených
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo; koláž: redakce|Popisek: Alec Guinness v roce 1936 a kresba podle role v Mostu přes řeku Kwai
12 / 12 / 2021, 16:00

Mezi známými herci známými z úspěšných velkofilmů, kteří mají za sebou vojenskou službu a nasazení během ostrého válečného konfliktu, najdeme také Sira Aleca Guinnesse (1914-2000). Herec známý především z filmů Most přes řeku Kwai (1957), Lawrence z Arábie (1962) a v neposlední řadě jako Obi-Wan Kenobi z původní kultovní trilogie Star Wars, načas opustil svou hereckou a divadelní kariéru a v roce 1941 nastoupil službu jako prostý námořník dobrovolné zálohy Královského námořnictva. Dosáhl důstojnické hodnosti a sloužil jako velitel výsadkového člunu, účastnil se vylodění na Sicílii a později podporoval jugoslávské partyzány operacemi v Jaderském moři.

Guinness se narodil 2. dubna 1914 v Londýně a svou divadelní kariéru zahájil ve dvaceti letech, ještě jako student herectví. První hra, ve které hrál, byla Libel, nastudovaná ve starém King's Theatre v Hammersmithu. Od té doby šla jeho herecká kariéra jen vzhůru a ve 22 letech už hrál v Shakespearovi. Objevoval se ve hrách Richard II, Kupec benátský, Romeo a Julie i Hamlet. Zahrál si také společně s Laurencem Olivierem ve hře Jindřich V.

Kariéru přerušil a vojenskou službu dobrovolně nastoupil ve svých 27 letech. V různých článcích se lze dočíst o dvou lodích, na nichž měl absolvovat výcvik, na "fregatě" HMS Raleigh a později na "lodi" HMS Quebec. HMS Raleigh i HMS Quebec ovšem byla pevninská výcviková střediska Královského námořnictva (Raleigh dosud existuje). HMS Raleigh byla uvedena do provozu 9. ledna 1940 jako výcvikové zařízení pro řadové námořníky na základě zákona o vojenském výcviku, který vyžadoval, aby všichni muži ve věku 20 a 21 let byli povoláni na šestiměsíční vojenský výcvik na plný úvazek a poté převedeni do zálohy.

Výcvikové centrum kombinovaných operací (Combined Operations Training Centre) pak bylo vojenské zařízení na břehu jezera Loch Fyne poblíž Inveraray ve Skotsku. Každá ze ozbrojených složek měla ve středisku své zastoupení: armáda v podobě výcvikového personálu specializovaného na vojenskou techniku potřebnou pro obojživelné výsadky, námořnictvo v podobě jednotky HMS Quebec, která školila personál v používání a údržbě vyloďovacích plavidel pro armádní techniku, a letectvo v podobě důstojníků RAF, kteří pro výcvik využívali leteckou podporu z 516. perutě.

video: youtube

Guinness zde byl 30. dubna 1942 povýšen na dočasného podporučíka (temporary sub-lieutenant) a v roce 1943 na poručíka a dostal velení výsadkovému plavidlu. Absolvoval s ním letní vylodění na Sicílii v rámci operace Husky: 9. července 1943 se herci podařilo vylodit 200 mužů na mysu Passero. Vinou poruchy v komunikaci ale Guinness nedostal zprávu, že vylodění vojáků bylo o hodinu odloženo, a tak dorazil na sicilskou pláž sám. Byl obviněn z neuposlechnutí rozkazu a že kvůli své herecké kariéře není způsobilý k vojenské službě. V reakci na toto obvinění Guinness řekl: "Dovolte mi, pane, abych vás jako herec upozornil, že v londýnském West Endu, když je zvednutí opony ohlášené na 20:00, tak se zvedne ve 20:00, a ne o hodinu později, z čehož by se Královské námořnictvo mohlo poučit."

Po invazi na Sicílii byl Guinness převelen do východního Středomoří, kde se svým člunem podporovat jugoslávské partyzány dopravou zásob a agentů určených pro operace za nepřátelskými liniemi. Dostal také dovolenou, během níž král na Broadway. K divadlu se pak vrátil naplno v roce 1946 a v roce 1948 zaznamenal první velký filmový úspěch v Oliveru Twistovi a v roce 1951 byl zvolen nejlepším britským hercem. Za Most přes řeku Kwai získal v roce 1957 Oscara a později byl povýšen Alžbětou II. do rytířského stavu. Jednou z jeho posledních rolí byl vedoucí úředník ve filmu Kafka (1991), kde hrál po boku s Jeremy Ironsem nebo Ianem Holmem.

Pod čarou nelze neuvést, že služba u ozbrojených sil se týká i představitele mladšího Obi-Wana Kenobiho z prequelové trilogie Star Wars: bratr jeho představitele Ewana Colin McGregor sloužil v RAF a podle populárního memu, nepotvrzeného, měl užívat volací znak "Obi-Two".

Zdroj: thevintagenews.com

Tagy článku