Objekt 279 - sovětský supertank měl odolat i jaderné katastrofě. Nakonec nepřežil Chruščova

Objekt 279 - sovětský supertank měl odolat i jaderné katastrofě. Nakonec nepřežil Chruščova
Autor fotografie: NumNine, CC BY-SA 4.0|Popisek: Objekt 279
17 / 06 / 2023, 10:00

Experimentální tank Objekt 279 měl odolat i jaderné explozi, nakonec se však nedostal ani do výroby a definitivní tečku za ním udělal sovětský vůdce N. S. Chruščov.

Sovětská ,,studenoválečná mašinérie" vyprodukovala řadu pozoruhodných vozidel a experimentální tank Objekt 279 je toho zářným příkladem, byť se nikdy nedostal do výzbroje. Na bytelném vozidle talířového tvaru se čtyřmi pásy a s pancéřováním, které mělo tloušťku 319 mm, se začalo pracovat koncem 50. let v Kirovově závodě v dnešním Petrohradě. Tým konstruktérů vedl známý inženýr L.Trojanov.

Samotné práce na těžkém tanku začaly v roce 1957. Objekt 279 měl plnit několik rolí. Především se jednalo o vozidlo, které bylo určeno do nepřístupných či těžkých terénů, tedy tam, kde konvenční tanky měly problém je zdolat. Současně měl Objekt 279 představovat těžký průlomový tank s unikátní výzbrojí. V neposlední řadě mělo být vozidlo zvýšenou odolnost, ochranu proti CBRN prostředkům, průniku radiace a podle jeho designerů ,,přežít" kromě protitankových střel nepřítele i nárazovou vlnu od jaderného výbuchu.

Musíme si uvědomit, že v této době se stále počítalo s možností vypuknutí třetí světové války. O pět let později, v roce 1962, jí byl svět v tzv. karibské krizi snad vůbec nejblíže.

60tunové monstrum se čtyřčlennou posádkou bylo 6,77 m dlouhé, 3,4 m široké a 2,6 m vysoké. Na svou hmotnost mělo být vozidlo relativně rychlé - 55 km/h. Objekt 279 poháněl výkonný dieselový motor 2DG-8M o výkonu 750 kW (1000 koní). Už jsme se jinde zmínili o tom, že tank měl mít i silnou výzbroj tak, aby mohl prorážet pancíř západních tanků. Výzbroj zajišťoval poloautomatický kanon M-65 ráže 130 mm se zásobou na 24 střel. Poloautomatický systém nabíjení umožňoval vystřelit 5-7 nábojů za minutu. Sekundární doplňkovou zbraní představoval kulomet KPVT ráže 14,5 milimetru.

Konstrukce, výzbroj i odolnost tanku působily sice velmi dobrým dojmem, nicméně jak už to bývá u experimentálních tanků nejen sovětské provenience, Objekt 279 srážely technické potíže, nedodělky, které se později projevily jako fatální. Především vozidlo trápil podvozek a jeho složitost, s níž si mnohdy neporadili ani zkušení mechanikové. Složitá ostatně byla i převodovka tanku. Dalším problémem pak byly výrobní náklady a tedy i provoz vozidla. Nakonec se z těchto důvodů vyrobily pouze 3 prototypy a tank nebyl nikdy nasazen.

Projekt zrušil sovětský vůdce Nikita Chruščov v roce 1960, přičemž vojenskou strategií měla být napříště stavba nikoliv těžkých či supertěžkých tanků, ale naopak středních.

Zdroj: Warhistoryonline.com

 

Tagy článku