Obojživelné vozidlo z dob SSSR vypadá jako z postapokalyptického světa Fallout

Obojživelné vozidlo z dob SSSR vypadá jako z postapokalyptického světa Fallout
Autor: VK.com|Popisek: Vůz nalezený v Rusku
03 / 12 / 2019, 10:00

V 50. letech minulého století vznikalo mnoho zajímavých strojů, plánovalo se široké využití jaderné energie, svět měl prostě vypadat jinak. Na cestách se objevovala monstra podobná autům z počítačové hry Fallout.

Jedním z těchto vozů je po desítkách let nalezený osmikolový obojživelný vůz pocházející z traktorového závodu v Čeljabinsku, kde vznikl na rýsovacím prkně Maxima Nikolajeviče Mjelničenka. Na celé věci je nejzajímavější to, že vůz se vůbec dostal do stádia prototypu a přežil téměř 60 let od svého vzniku zapomenut v garáži, kde byl v roce 2008 objeven.

Obojživelný vůz

Délka vozu je 4,53 metru, šířka 1,9 metru a osmikolové auto vyhlížející jak vraky vozidel, které nalezne hráč hry Fallout poté, co se dostane ven z krytu Vault 111, je postaveno na základu vozu GAZ M20 Poběda, vyvinutém inženýrem Liphartem již před 2. světovou válkou.

Karosérie je z leteckého hliníku, kterého bylo po válce všude dost, i díky tomu váží lehce přes 600 kg.

Jak se nastupovalo

Unikátní obojživelný stroj je poháněn spalovacím motorem na 4 zadní kola a navíc má i dva lodní šrouby. Aby byla průjezdnost terénem zajištěna, je osmikolový drobek vybaven kloubem, tedy stejně jako kdysi legendární autobusy Ikarus. Posádka nastupovala dveřmi na čumáku vozu.

 

Zdroj: amklassiek.nl

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace