Obří ,,vejce smrti": Nejbizarnější ruský tank měl zválcovat celou frontu

Obří ,,vejce smrti&quote;: Nejbizarnější ruský tank měl zválcovat celou frontu
Autor: rbth.com
18 / 04 / 2020, 10:00

Rusové přišli v čase první světové války s několika návrhy skutečně pozoruhodných, leč nefunkčních zbraní (například Car tank), projekt Oboy byl jedním z nich. ,,Tank" vejcovitého tvaru měl na válečné frontě ničit nepřátele. Ambiciózní projekt však nakonec skončil (ne úplně překvapivě) nezdarem.

Ruští konstruktéři se sice v období první světové války činili s návrhy podivuhodných válečných strojů. které měly do řad nepřítele vnést pořádný zmetek. Ale nakonec se tak nestalo. Jedním z projektů ruských ,,Wunderwaffen" byl v tomto směru Car tank, 60tunové monstrum atypického tvaru o dvou obřích kolech. Projekt však nakonec nebyl zdárně dotažen do konce.

Rusové přišli i s jiným projektem ,,tanku", který měl mít vejcovitý tvar a majestátní rozměry 960x605 metrů. Stroj měl ničit jednak živou sílu nepřítele, jednak také rozbíjet pevnosti na padrť. ,,Tank" měl být nasazen na bojiště v situaci, která se nevyvíjela v roce 1915 pro Rusy zrovna příznivě.

Vážnost, s jakou přistupovali k projektu ruští inženýři, dokazuje dopis, který adresoval jeden z designerů stroje Ivan Semčichin ruskému carovi Mikuláši II. V dopisu pak Semčichin vykresluje ruskému vládci, jak by měl stroj fungovat a jakou škou nepříteli má způsobit. Právě Semčichin navrhl postavit obří kovovou konstrukci vejcovitého či oválného tvaru, která měla ,,totálně" zničit nepřítele či pevnosti a stavby.

Konstrukce pak neměla mít kola v klasickém slova smyslu, ale do pohybu ji měla dostat soustava parních strojů, kyvadel a velmi výkonných dynam, která by umožnila kolosu se pohybovat na bojišti, dosahovat rychlosti až 321 km/h (!) a v podstatě smést všechno, co měl v dohledu. Semčichin počítal s tím, že stroj se bude moci pohybovat i skrz lesy, kopce, řeky, močály a obtížnými terény. ,,Tank" pak měl být imunní proti střelbě, bombám, minám ostnatým drátům či zápalným materiálům.

Nicméně i tento projekt nakonec skončil ,,u ledu". Stavba takového kolosu by byla extrémně náročná na finance i materiál. Navíc ruská armáda v roce 1915 si nemohla dovolit plýtvat municí a materiálem, jehož značnou část by spotřebovala nová zbraň. I když projekt skončil neúspěchem a nebyl postaven ani prototyp, jednalo se o zřejmě nejfuturističtější vizi obří zbraně, která měla na bojišti způsobit masivní škody.

 

Zdroj: rbth.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace