Obrněný transportér, volha a tanky. Ministerstvo dopravy zve na den otevřených dveří k událostem srpna 1968

Obrněný transportér, volha a tanky. Ministerstvo dopravy zve na den otevřených dveří k událostem srpna 1968
Autor fotografie: Ministerstvo dopravy
16 / 08 / 2023, 10:00

Již zítra Ministerstvo dopravy připomene významný milník naší nedávné historie – 55. výročí srpnové okupace 1968. Budova ministerstva byla v době okupace sídlem Ústředního výboru Komunistické strany Československa, a tedy i významným cílem agrese vojsk Varšavské smlouvy. Veřejnost dostane možnost si budovu prohlédnout ve čtvrtek 17. srpna od 16:30 do 20 hodin. Před budovou bude stát autentický sovětský obrněný transportér. Součástí akce bude i nahrávání populárního podcastu Přepište dějiny.

Hned u vchodu do ministerstva návštěvníci uvidí autentické bojové vozidlo pěchoty okupačních vojsk BRDM-1. Právě těmito stroji bylo tehdejší vedení Komunistické strany Československa převezeno z budovy sídla ÚV KSČ na ruzyňské letiště, odkud pak bylo přemístěno do Moskvy. K vidění bude i automobil značky Volha, který byl jedním ze symbolů totalitní moci.

Ve foyer budovy a I. patře je čeká výstava unikátních fotografií, příběhů a dobových reálií. Komentované prohlídky je zavedou do bývalé kanceláře Alexandra Dubčeka či Gustáva Husáka, do bývalého Husákova bytu nebo do podzemního krytu, kde je umístěn autentický stůl Gustáva Husáka, další dobový nábytek a různé artefakty.

Významnou součástí programu bude i živé natáčení nového dílu podcastu Přepište dějiny, kde historik Michal Stehlík a publicista Martin Groman nabídnou fundovaný pohled na poslední srpnové dny před invazí, srpnové mýty a širší souvislosti tehdejších událostí. Právě 17. srpen 1968 byl den, kdy sovětské vedení v Moskvě definitivně rozhodlo o vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa. Hlavním hostem pořadu bude slovenský vědec, pamětník okupace a bývalý dvojnásobný slovenský ministr Rudolf Chmel.

Připomínkovou akci k 55. výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území tehdejšího Československa připravuje Ministerstvo dopravy ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem a podcastem Přepište dějiny. Jedním z cílů vzpomínek je i připomenout mocenské ambice bývalého Sovětského svazu i současného Ruska, které představují trvalé nebezpečí pro střední i západní Evropu.

Zdroj: Ministerstvo dopravy

Tagy článku