Obrovitý pirát s nadlidskou silou sekal hlavy naráz dvoumetrovým mečem. Zavražděná manželka ve fríském rebelovi probudila ,,zvíře"

Obrovitý pirát s nadlidskou silou sekal hlavy naráz dvoumetrovým mečem. Zavražděná manželka ve fríském rebelovi probudila ,,zvíře&quote;
Autor fotografie: Wikipedia, volné dílo|Popisek: Pier Gerlof Donia
02 / 08 / 2020, 17:15

Fríský pirát Pier Gerlof Donia byl velmi barvitou postavou přelomu 15. a 16. století. Statný muž vedl svou válku proti Habsburkům.

Život Piera Gerlofse Donii je opředen záhadami. Byl to fríský rebel a pirát, který si vysloužil přezdívku Grutte Pier - ,,Velký Pier" pro svou mohutnou postavu, která budila respekt. Je popisován jako statný muž nevšední síly, tmavší pleti, s širokými rameny a dlouhou bradkou a ,,mocným" knírem. Doniovou zbraní se stal více než dvoumetrový meč, který vážil necelých 7 kilogramů. S ním však dokázal hbitě srážet hlavy svých protivníků, a to i několika naráz.

Donia byl podle kronik rozený šprýmař, který nezkazil žádnou legraci, ale souběh okolností ho postavil na stranu násilí, ale také nesmiřitelného boje proti zlu, v tomto případě Habsburkům.

Předělem v krátkém čtyřicetiletém životě piráta, který se původně živil farmařením, byl rok 1515, kde vesnici, kde žil, přepadla banda saských žoldáků, která zde dokonala dílo zkázy. Vypalovala ve vesnici domy jeden podruhém a později došlo i na Pierovu rodinu. Tomu násilnická tlupa zavraždila ženu Rintsje. Předtím ji měli i znásilnit.

Tato událost v Pierovi probudila bojovníka za svobodu, který si šel za svou pomstou. Terčem jeho odplaty se měl stát vévoda George, kterému žoldáci, jež zpustošili Pierovu vesnici a zabili jeho manželku, sloužili. Začal nesmiřitelný boj na souši, i na moři. Pier osvědčil své pirátské schopnosti a zajímal holandské lodě, v jednom roce skoro 30, ale také anglická plavidla. Pier se později začal titulovat jako ,,Král Frísů".

Brzy se začala Pierova skupina nazvaná ,,Černá naděje Arumu" stále více zviditelňovat a její aktivita směřovala proti Burgunďanům na moři. Deklarovaný boj za svobodu se však stále více blížil zbytečným masakrům. V roce 1517 Pierova tlupa zajala město Asperen, kde povraždila prakticky veškeré obyvatelstvo. Město jim pak posloužilo jako dočasná základna. Pier slavil později úspěchy, když například porazil se svou bandou 300 Holanďanů ve městě Hindelopen.

Přes řadu oslnivých vítězství však v roce 1519 Pier své odbojné aktivity ukončil, rozčarován, že nedokázal nakonec získat proti Habsburkům převahu. Odešel ze scény jen rok před svou smrtí v roce 1520. Tento legendární bojovník zemřel pokojnou smrtí v roce 1520.

 

Zdroj: ancients-origins.net

Tagy článku

-->