Ocelové monstrum mělo čistit cestu nacistickým tankům skrz minová pole

Ocelové monstrum mělo čistit cestu nacistickým tankům skrz minová pole
Autor: Public domain, via Wikimedia Commons|Popisek: VsKfz 617 Minenräumer
11 / 04 / 2020, 11:00

Pozemní miny jsou nepřítelem nejen pěchoty, ale i obrněných vozidel, a právě proto německá armáda na počátku 40. let minulého století požadovala vozidlo schopné minová pole překonat a vyčistit.

Firma Altmaerkische Kettenwerk (Alkett) sídlící nedaleko Berlína navrhla monstrum s označením VsKfz 617 Minenräumer, které mělo minová pole čistit tím nejjednodušším možným způsobem. Mohutně pancéřované vozidlo měla na miny najet a svou vahou je přivést k explozi. Jediný prototyp, který firma vyrobila, vypadal jako obrovský traktor vybavený koly s mohutnými odlitky, jež měly zabránit poškození stroje.

Stroj byl mohutně pancéřován a byl vybaven věží z tanku Panzer I osazenou dvěma kulomety. V produkci měl být osazen věží z tanku Panzer II s dělem KwK 30 L/55 ráže 20 mm. O pohon se staral dvanáctiválcový motor Maybach o objemu 11,9 litru a výkonu 300 PS a monstrum rozpohyboval na “ohromující” rychlost 15 km/h.

Jediný prototyp stroje se ukázal jako slepá ulička díky své špatné ovladatelnosti a vysoké hmotnosti. Po válce padl do rukou Sovětů, kteří si ho odvezli, a nyní stroj můžete obdivovat v muzeu v Kubince.

 

Zdroj: oldmachinepress.com, video Rasputin

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace