Nacistický Panther měl být kladivo na sovětský T-34 a americký M4 Sherman

Nacistický Panther měl být kladivo na sovětský T-34 a americký M4 Sherman
Autor fotografie: Imperial War Museums/ Picryl|Popisek: Panzerkampfwagen V Panther
09 / 05 / 2024, 10:00

Německý tank Panther sice nebyl tak silně obrněný ani těžce ozbrojený o něco starší Tiger, ale zato měl spoustu jiných výhod spočívajících ve vyváženějším designu, lepší manipulovatelnosti, vyšší rychlosti nebo přesnosti jeho děla.

Tank Panther, plným názvem Panzerkampfwagen V Panther, vyvíjený mezi roky 1942 a 1943, vznikl jako reakce na sovětský tank T-34, s nímž se wehrmacht dostal do kontaktu poprvé až v rámci operace Barbarossa. Sovětský T-34 totiž německé tanky překonával nejen v lepším skloněném pancíři, který byl více odolný a střely po něm klouzaly, ale také v dalších prvcích. Mezi ně patřily širší pásy umožňující lepší zdolávání náročného terénu, přesný 76,2mm kanón a především naftový motor. Ten měl nejen menší spotřebu a tím pádem větší dojezd, ale také byl méně náchylný na vznícení než německý benzinový motor.   

První prototypy tanku dokončila společnost MAN v druhé polovině roku 1942 a po velmi rychlém testování se kvůli nedostatku času přešlo rovnou k výrobě stroje. Tank byl původně navržený tak, aby vážil pouze 30 tun, ale Hitler požadoval dodatečné pancéřování přední části věže a těžší zbraň, čímž váha stroje skončila na téměř 45 tunách. Svou vahou tak převyšoval další stroje v kategorii středních tanků. První stroje byly dokončeny již v lednu 1943 a v červeci stejného roku byly poprvé použity při bojovém nasazení v bitvě u Kurska. Na východní frontu bylo přesunuto 184 tanků schopných okamžitého boje.

 

Tanky Panther však nebyly řádně odzkoušeny a byly poslány na východ příliš rychle. V rámci téměř třítýdenní bitvy u Kursku probíhající v červenci 1943 wehrmacht přišel o 56 kusů tanku. Dalších 16 strojů bylo závažně poškozeno, jen 85 mohlo být opraveno a pouze 41 bylo schopných dalšího bojeNacisté se z východního tažení poučili, opravili chyby stroje a Panther se rychle zařadil mezi nejlepší střední tanky 2. světové války.  Již v červenci jejich počet na západní frontě činil více něž 432 kusů tanků. 

 

Panther a M4 Sherman, hlavní aktéři bitvy v Normandii 

Tanky se zde utkaly v množství bitev v rámci vylodění v Normandii, kde se střetávaly se spojeneckými jednotkami v tancích M4 Sherman. Díky svému velmi dobrému pancéřování a palebné síle kanónu KwK 42 L/70 ráže 75 mm byl Panther schopen velmi efektivně útočit na o něco lehčí americké M4 ShermanyPozdější modely Pantherů dosahovaly maximální rychlosti až 46 km/h, čímž se vyrovnaly M4 Shermanům a významně převyšovaly britské tanky Chruchill. U Pantheru se však často vyskytovaly problémy s přetížením hnacího systému a do nádrže stroje se kvůli nekvalitnímu palivovému potrubí navíc dostávaly benzínové výpary, což vytvářelo riziko požáru. 

Američtí vojáci u zničeného tanku Panther

Podle britského vědce Thomase L. Jentze bylo za celou dobu výroby Pantherů sestaveno 6000 kusů tohoto stoje. Tanky byly použity také polskými jednotkami při Varšavském povstání v červnu 1944, kterým se podařilo zajmout dva stroje. První z Pantherů byl Praporem Zośka o měsíc později použit k osvobození Koncentračního táboru Gęsiówka, kterým dal znovu svobodu 383 zajatcům z nichž většina byla židovského původu. Během války a po jejím skončení tanky určitou dobu používalo Rumunsko, Maďarsko, Sovětský svaz a jeho konstrukci na čas zkoumali také Švédové. 

 

 

Tagy článku