foto: Autor: Royal Navy official photographer – This is photograph ZZZ 3130C from the collections of the Imperial War Museums (collection no. 4700-26), Volné dílo/Záchrana přeživších z Bismarcku
V noci z 26. na 27. května útočí torpédoborce kapitána Viana na ochromenou německou bitevní loď, ale žádný další zásah se nepodařilo zaznamenat. Bismarck obklíčený torpédoborci Maori, Sikh, Zulu, Piorun a Cossack se již vydal vstříc svému osudu.
Na palubě zraněné lodi se ještě odehrál poslední akt související s potopením Hoodu, když admirál Lütjens předal rytířský kříž prvnímu dělostřeleckému důstojníkovi lodi, korvetnímu kapitánovi Schneiderovi.
Vyslání palubního letounu Arada 196 s lodním deníkem nebyl úspěšný díky poškození rozjezdových lišt katapultu. Lütjens tedy posílá poslední depeši s žádostí o ponorku, která by deník zachránila. Mezitím se britská flotila v čele s Toveyovou vlajkovou lodí vleče rychlostí necelých 22 uzlů k místu, kde se odehraje poslední boj. Svaz je brzděn pomalou bitevní lodí HMS Rodney, která není schopná vyvinout větší rychlost.
Psali jsme
Admiral Scheer bylo druhé plavidlo třídy Deutschland, které Němci postavili. Jednalo se o koncept kapesní bitevní lodě (něm. Panzerschiff), tedy o loď,...
V 8:43 je už Bismarck vidět. Zmrzačená bitevní loď bude čelit dvěma bitevním lodím nepřítele, bez možnosti manévrování. Goering, ani Doenitz vlajkové lodi Kriegsmarine nepomohli, letouny Luftwaffe a ponorky se neobjevily.
8:47 Rodney pod velením kapitána Dalrmple-Hamiltona pálí první granáty 406 mm.
8:49 Bismarck odpovídá svými děly ráže 381 mm a snaží se vyřadit Rodney, která je pro německou loď mnohem větším nebezpečím, než King George V. s děly ráže pouhých 356 mm.
8:57 Bismarck je poprvé zasažen a King George V. se přibližuje na 16 000 yardů a pálí ze všech 4 dělových věží.
9:01 Bismarck opět zasažen.
9:07 Další zásah německé lodi a do bitvy zasahuje i křižník Norfolk s děly 203 mm.
Bismarck už v této době nemá funkční řízení palby a admirál Lütjens je po smrti poté, co admirálský můstek dostal zásah. Podle některých zdrojů s ním umírá i kapitán Lindemann.
9:15 do popravy německé lodi se zapojuje další těžký křižník Dorsetshire a vzdálenost mezi Brity a hořícím Bismarckem je již tak malá, že se zapojují i sekundární děla. Rodney napadne Bismarck dokonce torpédy.
Bismarck hoří, ale stále se nevzdává v boji, ve kterém nemá šanci. King George V přichází díky problémům na palubě o tři dělové věže hlavní ráže, ale již to nic neznamená. V deset hodin přestává střílet poslední dělová věž 381 mm na Bismarcku a němečtí námořníci se začínají vrhat do ledového oceánu.
Vlajka na lodi ale stále vlaje a ponorky se mohou blížit. Tovey vydává příkaz potopit hořící vrak torpédy a bitevní loď Rodney opět vysílá torpéda a tentokrát jedno zasahuje cíl, stejně jako torpédo z lodi Norfolk. Bismarck ale stále nejde ke dnu, a to na něj Britové vystříleli 700 granátů hlavní ráže a 1 400 střední.
10:20 Dorsetshire zasahuje Bismarck dvěma torpédy. Je vydán příkaz opustit loď.
10:45 Bismarck mizí pod hladinou.
Těžký křižník Dorsetshire a torpédoborec Maori vzaly na palubu 110 námořníků a lodního kocoura, nepotopitelného Sama. Poté se lodě stáhly kvůli obavám z možného ponorkového útoku. Ve vodě zůstalo asi pět trosečníků. O několik hodin později nalezla ponorka U 74, které velel Kapitänleutnant Kentrat, tři přeživší muže na voru. Dne 29. května zachránila meteorologická loď Sachsenwald další dva členy posádky Bismarcku. Z 2092 mužů na palubě tedy přežilo pouhých 115.
Psali jsme
Po začátku 2. světové války, hráli oba diktátoři nebezpečnou hru, kdy Stalin chtěl patovou situaci na západě, aby oddálil případný střet s Německem,...
Vrak lodi se nalézá 4 800 metrů hluboko a pořízené fotografie naznačují, že loď byla řízeně potopena posádkou otevřením ventilů, vzhledem k velmi nízkému počtu průstřelů trupu pod čarou ponoru.
Zdroj: Hubáček Miloš, Moře v plamenech, history.com, warhistoryonline.com
Tagy