Odbojný německý diplomat věřil v mírové soužití se Sovětským svazem. Za pozdější spiknutí ho čekal provaz

Odbojný německý diplomat věřil v mírové soužití se Sovětským svazem. Za pozdější spiknutí ho čekal provaz
Autor: CC BY-SA 4.0|Popisek: Werner von der Schulenburg (uprostřed), vlevo Josif Stalin a Vjačeslav Molotov
31 / 03 / 2021, 10:00

Werner von der Schulenburg byl německým diplomatem ze staré školy, který si předtím, než se stal velvyslancem v Sovětském svazu, prošel několika diplomatickými posty. Sloužil mimo jiné jako velvyslanec v Íránu a poté v Rumunsku.

Von der Schulenburg se netajil svou vstřícností vůči Sovětskému svazu, kde zastupoval Německo jako velvyslanec. Věřil v mírové soužití mezi Německem a Sovětským svazem, a pokud by došlo k válce, znamenala by podle něho hotovou katastrofu. Německo-sovětským vztahům tak přikládal velkou pozornost. Po podepsání ,,perfidního" paktu Ribbentrop-Molotov tak von der Schulenburg nemohl cítit větší pocit spokojenosti. To deklaroval v korespondenci se svým přítelem, jemužř se v dopise svěřil, že pakt je ,,diplomatickým zázrakem".

Na druhé straně to byl pouze dočasný smír mezi dvěma velmocemi a Hitler počítal s krátkodobém horizontu s válkou proti SSSR a také v prosinci 1940 rozhodl o útoku na něj v rámci plánu Barbarossa. Stalin se domníval, že válka je též v budoucnu nevyhnutelná, ale počítal s tím, že k ní dojde později, v roce 1942 nebo 1943. To se ale přepočítal, protože 22. června 1941 vtrhla německá vojska na území Sovětského svazu a pakt, který si von der Schulenburg tak pochvaloval, flagrantním způsobem porušil.

Von der Schulenburg tak byl z nastalé situace zklamaný a velmi skleslý. 22. června 1941 informoval v Kremlu ministra zahraničí Vjačeslava Molotova, že válka právě začala a že německé jednotky vstoupily na sovětské území.

Von der Schulenburg však nemohl nic dělat a jeho zloba se nyní obrátila na Hitlera, který inicioval válečný konflikt se SSSR. Protože byl diplomat dlouhodobě nespokojený s kroky, které během války nacistický diktátor podniká, zapojil se v roce 1944 do spiknutí, které mělo Hitlera zlikvidovat a urychlit konec války, která už v roce 1944 začala vypadat pro Německo docela beznadějně. I když role německého diplomata ve spiknutí, v jehož čele stál plukovník Claus von Stauffenberg, byla malá, přesto se měl údajně stát po úspěšném atentátu na Hitlera novým ministrem zahraničí.

Nic z toho se však nakonec nestalo, protože atentát nakonec selhal a jeho iniciátoři později zatčeni a popraveni. To se týkalo i von der Schulenburga. 10. listopadu 1944 byl odbojný diplomat v berlínské věznici Plötzensee popraven, když byl předtím lidovým soudem 23. října 1944 odsouzen k trestu smrti provazem.


Zdroj: rbth.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace