Odchod prezidenta Edvarda Beneše z úřadu poznamenaly spory s nastupující totalitní mocí

Odchod prezidenta Edvarda Beneše z úřadu poznamenaly spory s nastupující totalitní mocí
Popisek: Edvard Beneš
20 / 08 / 2019, 10:00

Druhý československý prezident Edvard Beneš se dostal po únoru 1948 do sporu s KSČ, která v únoru 1948 převzala veškerou moc a postupně zlikvidovala omezenou demokracii, jež po roce 1945 v naší zemi existovala.

V únoru 1948 podalo 12 nekomunistických ministrů demisi s cílem vynutit si pád vlády a vypsání nových voleb, v nichž měli být komunisté výrazněji oslabeni.Nekomunisté svým neuváženým krokem protestovali proti zkomunizování policie a výměně několika obvodních velitelů SNB za komunisty. KSČ využila podání demisí k definitivnímu zúčtování s ,,reakcí", zlikvidovala nekomunistické strany jako mocenskopolitickou sílu a nastolila monopol své moci. Prezident Edvard Beneš sice váhal s přijetím demise, nakonec však podlehl nátlakovým akcím, pečlivě zrežírovaných komunistickou stranou.

Beneš již v únoru zvažoval možnost odstoupení z úřadu, ale nakonec si to rozmyslel. O to, aby ve svém úřadě Beneš zůstal, měli komunisté a předseda KSČ Klement Gottwald eminentní zájem. Beneš totiž tvořil demokratickou fasádu nastupující totalitní moci, což se komunistům hodilo, navíc v ,,obrozené" Gottwaldově vládě byl i ministr zahraničí Jan Masaryk, který prohlásil v únoru 1948, že si s novým kabinetem ,,rád zavládne". Nicméně churavějící Beneš dál zvažoval abdikaci, až se v květnu 1948 definitivně rozhodl. A chtěl tak primárně učinit z politických důvodů.

Nesouhlasil s novou ústavou, která podle něho dostatečně negarantovala občanské svobody, vágně definovala vůli lidu, a za druhé projevil nesouhlas i s jednotnou kandidátkou ve volbách 1948. To podle Beneše popíralo svobodnou demokratickou soutěž, kdy komunisté předem rozhodli o přidělení poslaneckých mandátů v poměru 7:3. I když KSČ původně počítala, že do květnových voleb 1948 půjde každá strana samostatně, nakonec se vedení rozhodlo, že by to mohlo vést k oživení nekomunistických stran, zdecimovaných čistkami, a to v důsledku zkomplikovat křehce nabytý mocenský monopol.

Beneš připomínky a nesouhlas jasně formuloval v rozpravách s Gottwaldem. Předsedovi KSČ sdělil, že za těchto okolností nesouhlasí s jednotnou kandidátkou a také s novou ústavou, kterou nemůže podepsat. Informoval Gottwalda, že hodlá abdikovat, protože nesouhlasí ani s volbami s jednotnou kanidátkou, ani s novou ústavou, která měla nahradit předchůdkyni z roku 1920. Nicméně Gottwald by takovou abdikaci z politických důvodů několik týdnů před konáním voleb bral jako ,,hozenou rukavici", na kterou by muselo vedení KSČ reagovat. Gottwald tak Benešovi naznačil, že by to sebou přinášelo veřejnou reakci, která by byla ,,zahrocena" proti němu.

Vzhledem k tomu, že Beneš se nechtěl rozejít s komunisty ve zlém, souhlasil, že abdikuje ze zdravotních důvodů až po volbách, což bylo pro komunisty v této formě nakonec přijatelné. Beneš, jehož zdravotní stav se povážlivě horšil, abdikoval 7. června 1948, a na jeho místo byl zvolen Gottwald. Komunisté tak získali další ,,buržoazní baštu" moci a tím se kruh uzavřel. Beneš zemřel 3. září 1948, čímž byla symbolicky pohřbena i existující omezená demokracie.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace