Odhodlání nade vše. Keith Park zachránil Velkou Británii z Hitlerových spárů, i když ho dvakrát sestřelili

Odhodlání nade vše. Keith Park zachránil Velkou Británii z Hitlerových spárů, i když ho dvakrát sestřelili
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Keith Park
08 / 04 / 2023, 11:00

Sir Keith Park hrál důležitou roli v bitvě o Británii v roce 1940. Právě díky němu se podařilo zemi zachránit před nacisty.

Bitva o Británii, která začala v roce 1940, měla otevřít ,,pole" pro pozdější německou invazi na britské ostrovy. Tento plán však nevyšel a Hitler utrpěl první velkou porážku. Winston Churchill si pak nemohl vynachválit statečnost pilotů RAF. A slova chvály se dostaly i k muži, který tyto piloty vedl, sirovi Keithu Parkovi, který do historie vešel jako ,,ochránce Londýna".

Narodil se roku 1892 v Thames nedaleko Aucklandu na Novém Zélandu. Když vypukla první světová válka, stal se Park příslušníkem dělostřelectva Novozélandských expedičních sil a zabojoval si i ve slavné bitvě u Gallipoli. Park se také zúčastnil bitvy na Sommě, kdy utrpěl zranění.

Po zotavení vedly jeho další kroky k letectvu. Nejprve působil jako instruktor létání a pak, od roku 1917, se stal pilotem dvojmístného stíhacího stroje Bristol F.2 Fighter. Ve zbytku války pak sestřelil 20 nepřátelských strojů, a sám byl dvakrát z nebe ,,sundán". Po válce se dále realizoval v RAF, zastával později třeba funkci leteckého atašé v Argentině.

V meziválečných letech pak vytvořil Parkův nadřízený, velitel stíhacího letectva v Bitvě o Británii Hugh Dowding implementoval strategii, který byl prvním integrovaným vzdušným obranným systémem na světě, který zahrnoval velký operační prostor. Tzv. Dowdingův systém pak výrazně pomohl k vítězství nad Němci v klíčové bitvě o Británii.

Pomalu se začala blížit válka s Velká Británie měla zažít těžkou zkoušku. Park v dubnu převzal velení 11. skupiny stíhacího letectva Royal Air Force. Ta hrála v ochraně zejména jihovýchodní Británie a Londýna důležitou roli. Nicméně stejně důležité se ukázalo být prozíravé Parkovo vedení.

Během necelých čtyř měsíců, co bitva O Británii zuřila, řídil Park operace z podzemního bunkru RAF v Uxbridge. Den po dni prokázal klidně uvažující Park nejen bystrý úsudek, ale činil i brilantní rozhodnutí, organizoval a vysílal piloty RAF s ,,chirurgickou přesností". Park vynikl v konfliktu jako skvělý taktik, který neváhal a sám ve svém stíhacím letounu Hurricane navštěvoval piloty RAF a letiště, aby zde pozvedl bojového ducha.

Mimo jiné právě Parkovi může vděčit Velká Británie za to, že ji nepotkal osud dobytých evropských států. I když měli Angličané k dispozici mnohem méně letounů než Němci, tak díky zvolené taktice dokázali nad jejich letouny ve vzduchu pravidelně zvítězit.

V roce 1946 Park odešel do výslužby v hodnosti Air Chief Marshal a vrátil se na rodný Nový Zéland. Tam začal budovat politickou kariéru, když byl zvolen do městské rady v Aucklandu. ,,Pan Nepostradatelný" také v Aucklandu v roce 1975 umírá.


Zdroj: history.co.uk

Tagy článku