Odolat náporu. Dmitrij Ovčarenko se postavil padesáti nacistům najednou. Sekyra a granáty ,,zařídily" masakr

Odolat náporu. Dmitrij Ovčarenko se postavil padesáti nacistům najednou. Sekyra a granáty ,,zařídily&quote; masakr
Autor: Bundesarchiv, Bild 146-1974-099-19 / Kempe / CC-BY-SA 3.0|Popisek: Němečtí vojáci (ilustrační obrázek)
14 / 08 / 2022, 16:30

Dmitrij Ovčarenko byl hrdinou druhé světové války, dokázal přežít střet s 50 německými vojáky.

Dmitrij Romanovič Ovčarenko byl obyčejným rolníkem, který se narodil v rodině tesaře. Pracoval na farmě, kde se naučil výborně zacházet se sekyrou. Tuto dovednost později dokázal velmi umně využít, když šlo ,,do tuhého", a sekyra se proměnila v Ovčarenkových rukou ve smrtící zbraň. Později se mladý Dmitrij připojil k armádě a toužil ve Velké vlastenecké válce porazit nacistické invazory, kteří v operaci Barbarossa 22.6. 1941 vstoupili na sovětské území.

V červenci 1941, v době prudkého náporu nacistů, dokázala jednotka, v níž Ovčarenko sloužil (mobilní kulometná jednotka), stěží odrazit nacistický útok. Ovčarenko měl za úkol ve své jednotce dodávat střelivo a další zásoby z jednoho místa na druhé. Když se ,,rutinně" chystal předat své jednotce další potřebné zásoby včetně granátů a munice, ocitl se najednou tváří v tvář skupině asi 50 nacistů. Jeden z nich ,,zkoprnělému" Ovčarenkovi vzal pušku a nacisté začali nyní neozbrojeného vojáka vyslýchat.

V tento moment však němečtí vojáci přehlédli, že ve vozíku, v němž se nacházela munice, leží sekyra. V nestřežený okamžik ji Ovčarenko popadl, a v mžiku usekl hlavu nacistickému vojákovi. V rychlém sledu pak popadl z vozíku tři granáty a naházel je na německá auta. 21 vojáků zemřelo a ostatní v panice raději utekli. Posílený adrenalinem Ovčarenko jednoho německého vojáka dohonil a usekl mu rovněž sekyrou hlavu. Ovčarenkova statečnost a pohotovost na místě demoralizovala ostatní německé vojáky, kteří nebyli na tuto situaci vůbec připraveni.

Ovčarenko si vzal od mrtvých německých vojáků zbraně, mapy a další dokumenty a doručil je své jednotce, která nemohla věřit, že sám mohl přežít proti mnohonásobné přesile. Ovčarenko za svůj neuvěřitelný kousek dostal Leninův řád a Zlatou hvězdu hrdiny Sovětského svazu.

Někteří historikové však zpochybňují, že se události staly tak, jak jsou oficiálně podány. Poukazují na to, že na místě bylo pouze 30 nacistických vojáků a Ovčarenko ve skutečnosti neusekl jejich hlavy, ale ,,pouze" je sekyrou sekl. Na každý pád Ovčarenko prokázal nebývalou míru statečnosti, odhodlanosti tváří v tvář přesile a dokázal přežít zdánlivě bezvýchodnou situaci.


Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace