Odvaha pod palbou: Hrdinný boj několika amerických mariňáků udělal i na Němce dojem. Mysleli, že čelí celému batalionu

Odvaha pod palbou: Hrdinný boj několika amerických mariňáků udělal i na Němce dojem. Mysleli, že čelí celému batalionu
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Peter Ortiz
03 / 03 / 2023, 16:00

Když v srpnu 1944 provedla šestice odhodlaných mariňáků výsadek do Francie, aby pomohla tamnímu odboji, netušil posléze německý nepřítel, že stojí jen proti několika mužům, ale domníval se, že jde o celý batalion.

Šestice statečných načala v srpnu 1944 svou misi proti Němcům, aby pomohla francouzským odbojářům. Jeden z amerických příslušníků námořní pěchoty se zabil nešťastně při seskoku, druhý zraněn, takže v misi nakonec pokračovali jen čtyři muži. Jedním z nich byl i zkušený major Peter J. Ortiz, ,,ověnčený" mnoha vyznamenáními za statečnost. Ortiz vstoupil do Francouzské cizinecké legie, z níž odešel v roce 1937 a stal se v Hollywoodu poradcem při natáčení válečných filmů.

Když začala druhá světová válka, Ortiz se ohlásil nadšeně návrat do Francouzské cizinecké legie a bojoval proti Němcům, kteří v roce 1940 obsadili Francii. Ortize Němci zajali, ten však dokázal uprchnout, vrátit se zpět do USA a v roce 1942 se připojit k námořní pěchotě.

Francie měla být další zastávkou pro majora, o to důležitější, že měla pomoci místnímu odboji proti nacistickým cizákům. Cílem mariňáků bylo navázat spojení s partyzánskými skupinami Maquis (odtud makisté), provádět průzkum oblasti a připravit bojové akce proti Němcům. Současně měli bojově vycvičit makisty. Čilé aktivity ve Francii však neušly bedlivému německému oku.

V polovině srpna 1944 tým mariňáků se snažil dostat zpět na svou základnu při jedné z operací, ale byl odhalen početnou skupinou německých vojáků ve vesnici Centron. Mariňáci se promptně rozdělili a následovala intenzivní palba ,,od domu k domu", kdy se Američanům podařilo zlikvidovat mnoho nepřátel. Němci si mysleli, že stojí proti celému batalionu a netušili, že proti nim bojuje pouze několik mužů. Nicméně si Ortiz a jeho muži uvědomili, že pokud opustí bojovou oblast, protože stáli poti velké přesile, Němci se mohou mstít a vesnici srovnat se zemí, jak to poměrně často dělali.

Ortiz se proto odhodlal ke statečnému, ale současně riskantnímu kroku a pod nepřátelskou palbou vyhledal německého velitele, majora Kolba. Palba ustala a Ortiz ovládající několik světových jazyků včetně němčiny učinil Kolbovi nabídku: mariňáci se vzdají a Němci za to ušetří vesnici a nezničí ji. Kolb možná překvapivě souhlasil a jeho vojáci se podivovali nad tím, že bojovali jen proti 4 mužům, kteří dokázali zdržet jejich postup vesnicí. Možná právě i toto pomohlo, aby Němci akceptovali nabídku, protože Ortize a jeho muže náležitě ocenili. Ortizův tým pak strávil zbytek války v zajateckých táborech.

Ortiz válečné útrapy přežil a po skončení konfliktu se vrátil do Hollywoodu, v roce 1955 pak odešel z námořní pěchoty. Statečný muž byl dekorován celkem 24 medailemi či vyznamenáními ze třech různých zemí. Zemřel v roce 1988 ve věku 74 let a pochován je na více než čestném místě - slavném Arlingtonském hřbitově.

Zdroj: Warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace