Operace Black Box - supertajná akce CIA, kterou se nechal inspirovat hoollywoodský trhák Predátor

Operace Black Box - supertajná akce CIA, kterou se nechal inspirovat hoollywoodský trhák Predátor
Autor fotografie: archiv redakce
07 / 06 / 2019, 16:00

Většina tajných vojenských operací se po dvaceti, ale nejpozději po 50 letech odtajní. Některé speciální operace jsou ale tak utajované, že je stále obestírá závoj tajemství. To je i případ speciální operace Black box - Černá skříňka - kterou v asijské džungli provedlo komando amerických Zelených baretů.

Neuvěřitelný příběh, který jako by vypadl z pera scénáristovi kultovního amerického filmu „Predátor“ v hlavní roli s pozdějším guvernérem Kalifornie Arnoldem Schwarzeneggerem, začal 9. října 1966. Ten den byla na americkou základnu Speciálních sil (SFG) Song Be ve Vietnamu svolána přísně tajná porada. Zúčastnila se jí kromě velení tamní expozitury CIA (která ve Vietnamu prakticky řídila armádní jednotky Green Berets) také řada expertů US Air Force a pravděpodobně největší legenda mezi Zelenými barety, kapitán James „Bo“ Gritz. Ten ve Vietnamu velel průzkumnému týmu MGF, tedy Mobilních partyzánských sil, spadajících pod útvar Detachament B-55, který byl součástí 5. skupiny Special Forces Group (SFG).

psali jsme: Speciální operace Meško – neznámé hrdinství československých commandos z východní fronty

Velení amerických intervenčních sil na poradě přítomným oznámilo, že se v džungli na severní vietnamsko - kambodžské hranici nad „oblastí 20“ zřítil letoun CIA typu U-2, který byl prošpikován supertajnou elektronikou, jejíž nález komunistickými vojáky by ohrozil americkou národní bezpečnost. Špionážní stroj byl sice vybaven samodestrukčním zařízením, to ale z nějakého důvodu selhalo. Aby se tak zabránilo nálezu letadla vojáky Vietcongu a jeho předání Sovětskému svazu, měl být do oblasti vyslán výsadek mužů speciálních jednotek, kteří jej měli nalézt ještě před Vietnamci. Velet jim měl Gritz, která měl za sebou už kariéru u mariňáků a pod velením zakladatele elitní protiteroristické  jednotky Delta plk. Beckwitha.

Po skončení porady se Gritz sešel nad mapou „oblasti 20“ se svým velitelem plukovníkem Kellym, nazývaným svými muži Blackjack. Společně vymysleli plán, podle kterého bude doprostřed obrovského prostoru, ve kterém měl havarovat U-2, vysazen z vrtulníků průzkumný tým, složený jak z Gritzových mužů od Zelených baretů, tak jimi vycvičenými domorodci z kambodžských horských kmenů Khmer Serei a Khmer Kron. Co ale bude po přistání, nevěděl nikdo.

Výsadek do džungle z několika vrtulníků dopadl dobře a muži se začali prosekávat panenskou džunglí do místa předpokládaného dopadu U-2. Tři dny trvala strastiplná cesta, než americko - kambodžský tým s velkou dávkou štěstí trosky stroje nalezl. I po jejich podrobném prohledání (Kambodžané dokonce museli lézt do korun pralesních velikánů a shazovat odtud trosky letadla dolů) ale musel Gritz vysílačkou ohlásit, že tajné skříňky nenašel. Naštěstí se jejo týmu podařilo poblíž místa havárie objevit tajnou stezku Vietcongu a dokonce na ní zajmout jeho vojáka - „jazyka.“ Po obvyklém mučení se Vietnamec rozpovídal a prozradil Američanům přesné místo tábora jeho jednotky, kam jeho kamarádi už před příchodem Zelených baretů stačili nalezenou elektroniku odnést. Gritz okamžitě zorganizoval přepad tohoto tábora Vietcongu, a díky momentu překvapení se jeho mužům tábor podařilo celkem rychle a jen s malými ztrátami na své straně dobýt (z Vietnamců nepřežil ani jeden muž).

psali jsme: Operace Foxley a Iron Cross - neznámé plány předchůdců CIA zabít Hitlera

V troskách tábora byla poté skutečně nalezena tajná elektronika, se kterou přivolaný vrtulník spolu s dalšími cennými vietnamskými zpravodajskými materiály okamžitě odletěl zpět do bezpečí. Gritzovi a jeho mužům ale nezbývalo než se na zpáteční cestu vydat pěkně po svých; cesta jim trvala zase několik dnů, během kterých měli navíc v patách rozzuřený Vietcong. Přesto se nezničitelnému kapitánovi, přezdívanému "Americký voják" ( v roce 1992 Gritz dokonce kandidoval na amerického prezidenta), podařilo většinu svých mužů v pořádku dovést do bezpečí. Protože se však jednalo o supertajnou operaci, nikdo ze zúčastněných mužů, ať už Američanů nebo Kambodžanů, za ni nikdy nedostal žádné vyznamenání. A to přesto, že díky jejich statečnosti se Američanům podařilo utajit rozsah své zpravodajské sítě v celém jihovýchodním asijském regionu. Velitel Kelly jim jen potřásl rukou, vypsal jim pár dní dovolené v Bangkoku a to bylo vše.

 

Zdroj: M. Kovář - Diverzanti a agenti v akci

Tagy článku