Operace Christmas Drop – bombardér B-29 Superfortress neshodil bomby, ale vánoční dárky

Operace Christmas Drop – bombardér B-29 Superfortress neshodil bomby, ale vánoční dárky
Autor: DVIDSHUB CC BY 2.0|Popisek: Operace Christmas Drop
08 / 12 / 2020, 10:00

Operace Christmas Drop zpopularizovaná filmem Vánoční výsadek, kdy zlá senátorka chce uzavřít základnu Andersen, protože ta druhá je v jejím volebním okrsku, má dlouhou tradici a je nejdéle trvající humanitární operací, kterou americké ministerstvo obrany provozuje.

Tradice Vánočního výsadku začala během vánočních svátků v roce 1952, kdy posádka letadla B-29 Superfortress uviděla, jak na ně mávají ostrované z ostrova Kapingamarangi, 3 500 mil jihozápadně od Havaje. V duchu Vánoc posádka odhodila balíček s různými věcmi na padáku ostrovanům. A tradice Operace Christmas Drop byla na světě. V současné době zahrnuje Vánoční výsadek shoz potřebných věcí na více než 50 ostrovů po celém Pacifiku a zásobuje tak desítky tisíc lidí. Celá tato oblast je velká téměř jakou území kontinentálních USA.

Operace Christmas Drop

Ostrovy v Mikronésii jsou natolik vzdálené od jakékoliv civilizace, že zásobovací lodě přistávají u jejich břehů třeba i jen jednou ročně. A právě proto je operace Christmas Drop tak vítaná obyvateli těchto ostrovů. Letouny shazují stavební materiál, rybářské sítě a potřeby, rýží, školní pomůcky a také hračky.

Operaci Christmas Drop provozuje 374. přepravní křídlo z letecké základny Yokota v Japonsku, 36. křídlo ze základny leteckých sil Andersen na Guamu a další letecké jednotky z oblasti Pacifiku. O fundraising a shánění darů se stará soukromá organizace „Operation Christmas Drop“ a právě letecká základna Andersen, kterou chtěla filmová senátorka zavřít, je takovým základním táborem pro přepravu darovaného zboží ostrovanům po celé Mikronésii.

Aktuálně již vánoční kontejnery neshazují bombardéry, ale přepravní stroje C-130J Super Hercules, kdy každý kontejner váží okolo 180 kilogramů a například v roce 2006 bylo během této vánoční operace shozeno celkem 360 000 kilogramů vybavení pro obyvatele Mikronésie.

Letošní operace začíná 5. prosince.

 

Zdroj: Andersen.af.mil

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace