Operace Downfall - plán na vylodění v Japonsku pro případ dalšího odporu. Američané čekali krvavou lázeň

Operace Downfall - plán na vylodění v Japonsku pro případ dalšího odporu. Američané čekali krvavou lázeň
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: americký voják
13 / 07 / 2019, 13:00

Operace Downfall byla krycím názvem operace, která měla srazit Japonsko na kolena vyloděním Američanů na japonských ostrovech. Operace měla být realizována v případě, že by Japonsko odmítlo kapitulovat.

Historikové se shodují na tom, že kdyby Japonci nekapitulovali po svržení atomových pum na města Hirošimu a Nagasaki 6. a 8. srpna 1945 a bojovali by dál, muselo by americké velení přikročit k vylodění v Japonsku, aby válku definitivně ukončilo. To by však znamenalo krvavou lázeň a statisíce dalších mrtvých.

I z tohoto důvodu americká generalita se až na výjimky klonila ke svržení dvou atomových bomb na japonská města, aby nedošlo k další krvavé řeži Američanů s Japonci, kteří chtěli fanaticky bojovat až do hořkého konce. Invaze však byla pečlivě připravována pro případ, že atomové bomby nesrazí Japonce na kolena a ti odmítnou kapitulovat.

Vrchním velitelem invaze se měl stát známý generál Douglas McArthur. Američané si vyhodnotili, že v případě invaze na japonské ostrovy, by loďstvo nepřítele nepředstavovalo větší problém, protože bylo za několik let války značně oslabené. Hrozily podle představ amerického velení v podstatě jen sebevražedné útoky kamikaze.

Ústředím bodem invaze se mělo stát sousostroví Rjúkú, kde měly být vybudovány letecké základny pro další postup amerických jednotek. Na 1. listopadu byla připravena první velká operace Olympic, vylodění v síle 14 divizí  na ostrově Kjúšú. Operaci mělo podpořit navíc 400 torpédoborců, 24 bitevních lodí a 42 (!) letadlových lodí.

Další operace nazvaná Coronet měla být realizována v případě, že by Japonci kladli další odpor. Operace Coronet byla v takovém případě naplánována na 1. března 1946 a počítalo se s útokem na ostrov Honšú o síle 25 divizí, což se rovnalo zhruba 500 000 vojáků. Tento plán měl Japonsko definitivně srazit na kolena a docílit jeho kapitulace. Na druhé straně se Američané obávali v takovém případě obrovských ztrát na životech, které mohly jít do statisíců mrtvých.

Plány americké generality však nemusely být nakonec realizovány, protože Japonsko 15. srpna 1945 kapitulovalo. 2. září na lodi Missouri pak byla podepsána bezpodmínečná kapitulace Japonska a tím skončila druhá světová válka.

 

Zdroj: militaryhistory.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace