Operace Eagle Claw – aneb když Alláh zvítězil nad neschopností Delta Force

Operace Eagle Claw – aneb když Alláh zvítězil nad neschopností Delta Force
Autor fotografie: Wikipedie|Popisek: Místo debaklu operace Eagle Claw
20 / 03 / 2020, 14:00

Operace Eagle Claw , známá v Íránu jako operace Tabas byla nepovedenou operací ozbrojených sil Spojených států nařízená prezidentem USA Jimmym Carterem, která měla zachránit 53 rukojmí, které Íránci zajali po revoluci v roce 1979. Jedno z nejhorších fiasek Delta Force v historii se odehrálo 24. dubna 1980 nedaleko Teheránu.

Vojenské osvobození rukojmí bylo jako jedna z možností ve hře od začátku a když Carter rozhodl o spuštění akce, byla úkolem pověřena jednotka Delta Force pod vedením plukovníka Beckwitha.

Plán amerických supervojáků byl jasný jako facka. Delta měla dorazit do pouště necelých 500 km od Teheránu v letadle Hercules a setkat se s vrtulníky mariňáků a dalšími Herculesy vezoucími palivo pro vrtulníky a vojáky. Po dotankování měla tato poměrně velká síla vyrazit na Teherán, kde měli vojáci přesednout do náklaďáků a vyrazit pro rukojmí. Po jejich osvobození je měly vyzvednout vrtulníky, které by rukojmí dopravily na letiště, které by zatím další jednotky zabraly. Odtud se měli věznění Američané dostat pryč letadlem C-141.

Plán je věc jedna, realizace věc druhá. Mariňácké vrtulníky RH-53D z letadlové lodi USS Nimitz byly od začátku pronásledovány různými menšími problémy a místo osmi jich nakonec na místo srazu dorazilo jen šest. Navíc okolo místa, kde se americké jednotky měly zformovat k útoku, vedla silnice… Ale to nebylo zdaleka vše, písečná bouře znamenala, že se operace odvolá a tak se měly vrtulníky dotankovat a vyrazit zpět. Bohužel jeden z vrtulníků, co měl nejméně paliva, nezvládnul manévr nad tankerem C-130 a na letadlo plné paliva spadnul. Následoval obrovský výbuch, kdy zemřelo 8 členů posádek C-130 a vrtulníku.

Zbývající členové Delta Force a mariňáků se nacpal v rychlosti do letadel a z místa tohoto průšvihu zmizel tak rychle, že Íránci ke svému překvapení nalezli několik moderních helikoptér a dokonce i podklady týkající se operace Orlí dráp…

Zpackaná akce amerických speciálních jednotek měla i politickou dohru. Jimmy Carter prohrál volby s Ronaldem Reaganem… A rukojmí se podařilo diplomatickou cestou osvobodit po 444 dnech 20. ledna 1980.

Zdroj: The Atlantic, Wikipedie

Tagy článku