Operace Jericho - Nálet RAF na vězení v Amiensu

Operace Jericho - Nálet RAF na vězení v Amiensu
18 / 02 / 2019, 10:00

18. února 1944 provedlo 18 legendárních strojů Mosquito RAF, Royal New Zealand Air Force a Royal Australian Air Force útok na věznici v Amiens, kde bylo uvězněno 700 francouzských odbojářů a politických vězňů.

Počasí ten den bylo tak špatné, že se jeden z novozélandských pilotů domníval, že to musí být nějaké cvičení nebo nějaká forma vtipu…

Psali jsme: De Havilland Mosquito- dřevěný zázrak druhé světové války

Nicméně útočná skupina letěla nad kanálem La Manche ve výšce jen 15 metrů nad vlnami a pět strojů se muselo vrátit kvůli problémům s vysílačkou a motorem. Nyní už jen 13 letadel vedených velitelem Charlesem Pickardem pokračovalo v náletu.

Psali jsme: Futuristické zbrane Hitlerovho Nemecka - Horten Ho 229

V 12:01 odpoledne bombardéry Mosquito napadlo vězeňské zdi, aby vězňům umožnily únik. Stroje demolovaly vězeňské bloky, pozice, německých strážných a důstojníků, z nichž mnozí byli zabiti nebo zraněni. Dvě Mosquita také napadla nedalekou vlakovou stanici, a kupovala tak vězňům další čas, zatímco německá posádka byla rozptýlena po území, na které byl veden útok. Pouze dvě letadla byla při útoku ztracena, včetně toho, kterým letěl Charles Pickard.

Operace Jericho

Zatímco 258 vězňů uteklo, 102 bylo zabito při náletu a dalších 155 bylo opět zajato. Dokonce ani dnes není jasné, kdo nebo proč nálet objednal. Ztráty na životech vězňů však byly vysoké.

 

Zdroj: Listverse


 

Tagy článku