Operace Katapult - jak Britové eliminovali flotilu svého ,,bývalého" spojence

Operace Katapult - jak Britové eliminovali flotilu svého ,,bývalého&quote; spojence
Autor: https://it.wikipedia.org/wiki/File:Nave_da_battaglia_Bretagne.jpg|Popisek: torpédoborec Mogador
28 / 07 / 2019, 16:30

Operace Katapult (nebo také Útok na Mers-el-Kébir) byla operace, v níž proti sobě stanuli Britové na straně jedné a vichistická Francie na straně druhé. Při operaci, která se uskutečnila 3. července 1940, došlo ke zničení francouzské flotily kolaborantské vlády v přístavu Mers-el-Kébir. Zajímavé bylo, že ještě několik dnů před dobytím Francie pojila obě země spojenecká pouta, což se rázem změnilo.

Poté, co nacistická vojska dobyla Francie a z jižní části utvořila otevřený kolaborantský režim, se rozhodovali Britové, jak naložit s neporušenou francouzskou flotilou. V obavě, aby nepadla do rukou nacistů, se Royal Navy rozhodla francouzskou flotilu umístěnou v přístavu Mers-el-Kébir ,,preventivně" zničit.

Ještě předtím však francouzská strana dostala ultimátum, které dávalo několik možností se vyhnout přímé konfrontaci. Francouzské lodě podle tohoto ultimáta mohly doplout do Velké Británie a přejdou pod velení Royal Navy, nebo lodě doplují do Velké Británie a budou napříště součástí velení Svobodných Francouzů. Jejich lodě pak také jako další možnost odplují do jednoho z francouzských přístavů v Antilách. Poslední možností bylo ,,vlastnoruční" potopení lodí. Ultimátum však bylo Francouzi odmítnuto, a tak Britové přikročili k akci, o které bylo rozhodnuto 27. června 1940.

Za tímto účelem Britové shromáždili ,,trestnou výpravu" složenou z letadlové lodě HMS Ark Royal, bitevního křižníku HMS Hood, bitevních lodí HMS Valiant a HMS Resolution, lehkých křižníků HMS Arethusa a HMS Enterprise a torpédoborců HMS Faulknor, HMS Foxhound, HMS Fearless, HMS Forester, HMS Foresight, HMS Escort, HMS Keppel, HMS Active, HMS Wrestler, HMS Vidette a HMS Vortigern. Tomuto svazu H velel admirál James Somerville.

,,Opozici" proti britskému svazu představovaly 4 bitevní lodě, 6 torpédoborců a nosič hydroplánů. Francouzské flotě velel admirál Francois Darlan a admirál Marcel-Bruno Gensoul, kterému bylo původně směřováno britské ultimátum.

3. července pak operace Katapult začala. Plavidla Royal Navy zahájila prudkou palbu na francouzské lodě, přičemž potopila či vážně poškodila 2 bitevní lodě, mezi nimiž byla Bretagne jeden bitevní křižník, 3 torpédoborce a další malá plavidla. Při akci pak zahynulo 1 297 francouzských námořníků. Britské ztráty činily 2 letouny. Bitevní lodě Strasbourg, torpédoborce Volta, Lynx, Tigre, Le Terrible a Kersaint unikly na volné moře. Francouzská odveta měla přijít o dva dny později v Gibraltaru, kde kotvil svaz H, ale nebyla úspěšná.

Na druhé straně britský útok, respektive jeho forma, kdy zemřelo skoro 1 300 Francouzů, vyvolala u Francouzů negativní odezvu a na delší dobu poznamenala francouzsko-britské vztahy.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace