Operace Opera 1981: Likvidace iráckého jaderného reaktoru v Osiraku

Operace Opera 1981: Likvidace iráckého jaderného reaktoru v Osiraku
31 / 10 / 2019, 10:00

7. června 1981 vzlétla izraelská letadla IAF a vydala se zničit irácký jaderný reaktor v Osiraku, a zastavit tak irácký jaderný program, kterým prezident Saddám Husajn otevřeně vyhrožoval Izraeli.

Operace nebyla jednoduchá. Aby byla hrozba neutralizována, musely izraelské stíhací letouny doletět až do Iráku. Operace měla mnoho překážek, které letectvo překonalo kombinací velkého plánování a štěstí, které přeje připraveným. Hlavním problémem bylo, že stroje musely nedetekovány překonat obrovskou vzdálenost, téměř 1000 kilometrů v nepřátelském vzdušném prostoru.

Za tímto účelem izraelské letectvo připravilo osm až po okraj natankovaných stíhacích letounů F-16 a šest záložních F-15. Mezi piloty F-16 byl i mladý Ilan Ramon, který se později stal prvním izraelským astronautem.

Jednotka opustila leteckou základnu Etzion 7. června v 15:55. Když prolétali jordánským vzdušným prostorem, tým mluvil s pozemní kontrolou v arabštině se saúdským přízvukem a předstíral, že se letadla odchýlila z kurzu. Izraelští piloti úspěšně proletěli nad Jordánskem, ale plán byl téměř zmařen samotným jordánským králem Husajnem, který byl v té době na dovolené v Aqabě, a všiml si letounů, které mu letěly nad hlavou. Nařídil varovat irácké síly, ale zpráva naštěstí nebyla nikdy doručena kvůli komunikační chybě.

Další trocha štěstí se usmála na izraelce i díky samotné irácké armádě. Vojáci mající na starost protiletadlovou obranu Iráku, odešli na oběd 30 minut před útokem a vypnuli radary!

Ačkoli některé z izraelských letadel byly nakonec detekovány, vyhnuly se jakékoliv protiletadlové palbě.

Samotná likvidace reaktoru v Osirkau trvala méně než dvě minuty a zcela splnila svůj cíl. Irácká jaderná hrozba byla neutralizována.

 

Zdroj: IDF

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace