Operace Opera - první úspěšná likvidace jaderného reaktoru se odehrála před 41 lety

Operace Opera - první úspěšná likvidace jaderného reaktoru se odehrála před 41 lety
Autor fotografie: By KGyST - Own work, CC BY-SA 4.0|Popisek: F-16, která se zúčastnila útoku na Osirak
07 / 06 / 2022, 15:15

Před 41 roky 7. června 1981, se izraelská letadla vydala zničit irácký jaderný reaktor v Osiraku. O bleskovém útoku Izraelců na reaktor nebyly informovány ani Spojené státy a jejich prezident Reagan.

Video: YouTube

Hlavní spojenec Izraele, tedy Spojené státy americké byly o akci informovány až po akci když v sobotu 7. června 1981 velvyslanec USA v Izraeli Samuel Lewis dostal nečekaný telefonát od izraelského premiéra Menachem Begina. Do USA následně odešla depeše tohoto znění:

"V 1940 místního času (1740 ZULU) mě kontaktoval premiér Begin a požádal mě, abych co nejrychleji předal následující zprávu. Začátek textu. Dnes naše letectvo provedlo nálet na atomový reaktor poblíž Bagdádu. Podle zpráv našich pilotů byl cíl úplně zničen. Všechna naše letadla se bezpečně vrátila. Konec textu."

A jak tedy Operace Opera probíhala?

Akce nebyla jednoduchá, jak by se z výše uvedené zprávy zdálo. Aby byla irácká hrozba neutralizována, musely izraelské stíhací letouny doletět až do Iráku. Operace měla mnoho překážek, které letectvo překonalo kombinací velkého plánování a štěstí, které přeje připraveným. Hlavním problémem bylo, že stroje musely nedetekovány překonat obrovskou vzdálenost, téměř 1000 kilometrů v nepřátelském vzdušném prostoru.

Za tímto účelem izraelské letectvo připravilo osm až po okraj natankovaných stíhacích letounů F-16 a šest záložních F-15. Mezi piloty F-16 byl i mladý Ilan Ramon, který se později stal prvním izraelským astronautem.

Útok na Osirak

Jednotka opustila leteckou základnu Etzion 7. června v 15:55. Když prolétali jordánským vzdušným prostorem, tým mluvil s pozemní kontrolou v arabštině se saúdským přízvukem a předstíral, že se letadla odchýlila z kurzu. Izraelští piloti úspěšně proletěli nad Jordánskem, ale plán byl téměř zmařen samotným jordánským králem Husajnem, který byl v té době na dovolené v Aqabě, a všiml si letounů, které mu letěly nad hlavou. Nařídil varovat irácké síly, ale zpráva naštěstí nebyla nikdy doručena kvůli komunikační chybě.

Další trocha štěstí se usmála na Izraelce i díky samotné irácké armádě. Vojáci mající na starost protiletadlovou obranu Iráku, odešli na oběd 30 minut před útokem a vypnuli radary!

Ačkoli některé z izraelských letadel byly nakonec detekovány, vyhnuly se jakékoliv protiletadlové palbě.

Samotná likvidace reaktoru v Osirkau trvala méně než dvě minuty a zcela splnila svůj cíl. Irácká jaderná hrozba byla neutralizována.

Zdroj: IDF

 

Tagy článku