Operace Pike - odvážný plán Spojenců bombardovat SSSR coby Hitlerova spojence

Operace Pike - odvážný plán Spojenců bombardovat SSSR coby Hitlerova spojence
Autor fotografie: Public domain|Popisek: Bristol Blenheim Mk IV
22 / 09 / 2019, 16:00

Operace Pike byla kódovým označením pro strategický plán leteckého komodora Johna Slessora a britsko-francouzské aliance na bombardování ropných polí Sovětského svazu. Po začátku druhé světové války totiž Britové i Francouzi dospěli k závěru, že nacisticko-sovětská smlouva učinila Moskvu Hitlerovým spojencem.

Plán byl navržen tak, aby zničil sovětský ropný průmysl, způsobil zhroucení sovětské ekonomiky a zbavil nacistické Německo sovětských zdrojů.

Předtím, než nacisté obsadili Francii, vznikl plán Spojeného království a Francie bombardovat ruská ropná pole, aby se zastavily Hitlerovy pokroky v Evropě. Kdyby ale spojenci s tímto plánem pokročili do fáze realizace, přinutili by nacistické Německo a Stalinův Sovětský svaz k vytvoření koalice a rychlému konci Evropy, jak ji známe.

Dokonce i když Hitler a Stalin vytvořili jakýsi druh aliance po nějakou dobu během počátku války, netrvala dlouho. Hitlerův hlad po moci způsobil její rozpad, když se nacistické Německo rozhodlo napadnout ,,obra na východě".

Spojenci nebyli rozhodnuti, zda se spojit s komunistickým režimem, přičemž během této nerozhodnosti se Hitler posunul dopředu a podepsal smlouvu Molotov-Ribbentrop se Stalinem, což znamenalo, že Rusko získalo východní Polsko a pobaltské státy, zatímco Hitler zbytek Polska. Z toho také vyplývalo, že zatímco Stalinova vojska byla nasazena na východě Evropy, Hitler mohl přesunout své kapacity na západ do Nizozemska, Belgie a Francie.

Stalin také souhlasil se smlouvou, že SSSR bude zásobovat nacistickou armádu zásobami, jako je ropa, takže německá válečná mašinérie mohla dobývat kontinentální Evropu. Sovětský svaz se stal spojencem nacistického Německa.

Operace Pike byla vymyšlena tak, aby britské a francouzské bombardéry napadly a zničily ropná pole Sovětského svazu a tím ztížily, či případně zastavily postup Německa v Evropě.

V březnu 1940 po skončení Zimní války uskutečnili Britové tajné průzkumné lety k fotografování oblastí uvnitř Sovětského svazu. Jejich analýza ukázala, že ropná infrastruktura v Baku a Batum byla obzvláště zranitelná proti leteckému útoku z moře, takže těžší cíl Groznyj by byl bombardován nejdříve, aby se využil moment překvapení. Sovětská ropná pole měla být napadena zápalnými bombami. Testy provedené u Royal Arsenal u Woolwich ukázaly, že zásobníky v závodech na zpracování ropy by mohly být odpáleny výbušninami bombami.

K 1. dubnu 1940 byly čtyři squadrony s 48 bombardáry Bristol Blenheim Mk IV, přemístěny na velitelství Středního východu a doplněny řadou jedno motorových bombardérů Wellesley pro noční mise. Francouzských 65 bombardérů Martin Maryland a dodatečných 24 těžkých bombardérů Farmana F.222 bylo přiděleno na noční operace během operace. Francouzi chystali nová letiště v Sýrii, která měla být připravena do 15. května.

Očekávalo se, že Operace Pike bude trvat tři měsíce a bylo na ni vyčleněno více než 1 000 tun bomb.

Německý Blitzkrieg a rychlý pád Francie ale tyto plány zhatil, když francouzská armáda nedokázala vzdorovat nepříteli. Němci zadrželi u vesnice La Charité-sur-Loire vlak, který vezl krabice tajných dokumentů evakuovaných z Paříže. Některé z těchto dokumentů se zabývaly právě operací Pike.

4. července zveřejnila německá zpravodajská kancelář propagační kampaň, ospravedlňující invazi do Francie, výňatky ze zachycených dokumentů týkajících se operace Pike.

Po německém útoku na Sovětský svaz v červnu 1941 byla operace Pike oživena jako pohotovostní plán, pokud by došlo k obsazení kavkazských ropných polí.

 

Zdroj: WarHistoryOnline

Tagy článku

-->