Operace Praying Mantis - americký úder na íránské cíle v roce 1988

Operace Praying Mantis - americký úder na íránské cíle v roce 1988
Autor: US Navy|Popisek: USS Samuel B. Roberts (FFG-58)
04 / 01 / 2020, 13:30

Dne 18. dubna 1988 americké námořnictvo zahájilo operaci Praying Mantis proti íránským cílům v Arabském zálivu jako odvetu za poškození lodi USS Samuel B. Roberts (FFG-58) námořní minou o čtyři dny dříve.

14. dubna 1988 udělala námořní mina do trupu lodi USS Samuel B. Roberts (FFG-58) obrovskou díru. Deset námořníků utrpělo těžká zranění včetně velitele lodi Paula X. Rinna, který byl také zraněn. Loď byla tak poškozena, že se měla potopit, ale díky mimořádnému úsilí o kontrolu poškození lodi, se díky skvěle vyškolené posádce Samuel B. Roberts udržel nad vodou.

Poškozený trup FFG-58

Americká odpověď byla tvrdá. Operace Praying Mantis byla největší z pěti hlavních povrchových akcí amerického námořnictva od druhé světové války. Byl to první a zatím jediný střet, kdy si americké námořnictvo vyměnilo s nepřátelskou stranou raketovou salvu a operace vyústila v potopení největší válečné lodi americkým námořnictvem od druhé světové války.

Primárním taktickým cílem operace bylo potopení íránské fregaty Sabalan, dále pak způsobit Íránu takové ztráty, aby to odradilo od pokládání dalších minových polí v Arabském zálivu. Velitelem operace byl admirál Anthony Less, velící operaci z paluby lodi USS Coronado (AGF-11), podporovaný z Ománského zálivu bitevní skupinou Foxtrot, pod velením admirála Guye Zellera na palubě  USS Enterprise (CV-65).

Během jednodenní operace americké námořnictvo zničilo dvě íránské ozbrojené ropné platformy, potopilo dvě íránské lodě (fregaty Sabalan a Sahand) a vážně poškodilo další. 

Hořící íránská fregata Sahand

Jedinou americkou obětí operace byl vrtulník námořní pěchoty AH-1T Sea Cobra, který havaroval po setmění asi 15 námořních mil od ostrova Abu Musa, oba členové posádky zemřeli.

 

Zdroj: US Navy

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace