Operace Praying Mantis - Írán měl tvrdě zaplatit za poškození americké lodi

Operace Praying Mantis - Írán měl tvrdě zaplatit za poškození americké lodi
Autor: public domain|Popisek: Hořící íránská fregata IS Sahand
25 / 12 / 2020, 10:00

18. dubna 1988 USA zahájily operaci Praying Mantis, úder proti íránským cílům jako odvetu za poškození lodi USS Samuel B. Roberts (FFG-58).

14. dubna 1988 udělala námořní mina do trupu lodi USS Samuel B. Roberts (FFG-58) obrovskou díru. Deset námořníků utrpělo těžká zranění včetně velitele lodi Paula X. Rinna, který byl také zraněn. Loď byla tak poškozena, že se měla potopit, ale díky mimořádnému úsilí o kontrolu poškození lodi, se díky skvěle vyškolené posádce Samuel B. Roberts udržel nad vodou.

Americká odpověď byla tvrdá. Operace Praying Mantis byla největší z pěti hlavních povrchových akcí amerického námořnictva od druhé světové války. Byl to první a zatím jediný střet, kdy si americké námořnictvo vyměnilo s nepřátelskou stranou raketovou salvu a operace vyústila v potopení největší válečné lodi americkým námořnictvem od druhé světové války.

                                      

                                                                              Video: YouTube

Primárním taktickým cílem operace bylo potopení íránské fregaty Sabalan, dále pak způsobit Íránu takové ztráty, aby to odradilo od pokládání dalších minových polí v Arabském zálivu. Velitelem operace byl admirál Anthony Less, velící operaci z paluby lodi USS Coronado (AGF-11), podporovaný z Ománského zálivu bitevní skupinou Foxtrot, pod velením admirála Guye Zellera na palubě USS Enterprise (CV-65).

sam 2

                     Poškozený USS Samuel B. Roberts v suchém doku v Dubaji (Foto: public domain)

 

Během jednodenní operace americké námořnictvo zničilo dvě íránské ozbrojené ropné platformy, potopilo dvě íránské lodě (fregaty Sabalan a Sahand) a vážně poškodilo další.

Jedinou americkou obětí operace byl vrtulník námořní pěchoty AH-1T Sea Cobra, který havaroval po setmění asi 15 námořních mil od ostrova Abu Musa, oba členové posádky zemřeli.

 

Zdroj: history.navy.mil

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace