Operace Sandy - odpal rakety V-2 z paluby americké letadlové lodi

Operace Sandy - odpal rakety V-2 z paluby americké letadlové lodi
14 / 09 / 2018, 10:00

Odpal jedné z Hitlerových zázračných zbraní se za účasti Wernhera Von Brauna odehrál na palubě americké letadlové lodi USS Midway.

 

Po porážce nacistů Spojenci hladově studovali ukořistěné německé technologie. Logicky tedy zaujala i německá raketa V-2. Supersonická raketa byla odpovědí na spojenecké bombardování německých měst. Více než 3000 raket bylo odpáleno na města ve Velké Británii.

psali jsme: Jak Amerika ,,vítala" po druhé světové válce nacistické vědce s otevřenou náručí

Američané na konci války ukořistili mnoho materiálu, ze kterého mohli složit desítky funkčních raket a navíc získali i mnoho německých raketových vědců. Proběhlo tedy mnoho testů a v roce 1947 došlo ke zrození Operace Sandy na otestování odpadu rakety z paluby lodi.

Zbývalo vybrat platformu a vybrána byla letadlová loď USS Midway CV 41 (třída Essex) s velkou kovovou palubou, což bylo jednou z podmínek. Mezi další výhody této lodi patřily kapacita výtahů a velký protipožární tým.

Na loď byly naloženy dvě rakety V-2, hasiči uspořádali mnoho cvičení vzhledem k množství paliva které raketa nesla. To vše pod přísným dohledem ozbrojených stráží. Když bylo vše připraveno, vyplula USS Midway v doprovodu čtyř torpédoborců. Na palubu se nalodily i VIP osobnosti jako admirál Forrest Sherman a admirál William Blandy.

psali jsme: Futuristické zbraně hitlerovského Německa - Horten Ho 229

6. září 1947 asi 250 námořních mil od Bermud proběhly finální přípravy ke startu. Raketa byla zdvižena do vertikální pozice a naplněna palivem. Paluba lodi se vyprázdnila a diváci se přemístili na ostrůvek letadlové lodi. Odpočítávání začalo.

Během několika sekund po startu se raketa sklonila pod úhlem 45 stupňů ale brzy došlo ke korekci a raketa pokračovala vzhůru. Nakonec vystoupila do výše asi 4 500 metrů, kde se rozpadla. I přes takto krátký let byl test hodnocen jako úspěšný. Prokázalo se, že odpal velkých raket se může stát součástí válečných schopností letadlových lodí a celý proces následně nabral rychlý spád. Schopnost lodí udeřit na velkou vzdálenost pomocí raket se zrodila díky Operaci Sandy.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie  - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: Hamptonroads Naval Museum

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace