Operace Tukan sovětské KGB zdiskreditovala Pinocheta přes západní média

Operace Tukan sovětské KGB zdiskreditovala Pinocheta přes západní média
Autor: Public Domain|Popisek: Dva symboly Střední a Jižní Ameriky
30 / 09 / 2020, 10:00

Během studené války sovětská KGB manipulovala světové veřejné mínění, zaměřila se na nejvýznamnější představitele NATO a udržovala celý Blízký východ ve stavu strachu.

V sedmdesátých letech byla KGB tak silná, že dokázala manipulovat předními světovými médii, aby prospěla zájmům sovětského impéria. Mnohem se jí to opravdu podařilo, což je možném dokázat na příkladu skutečného příběhu o tom, jak byly noviny The New York Times manipulovány Sověty během operace Tukan.

Společná operace sovětských a kubánských tajných služeb, která byla zahájena v roce 1976, měla za cíl diskreditovat v očích světa chilského vůdce Augusto Pinocheta, který považoval komunismus za svého úhlavního nepřítele.

V témže roce The New York Times publikoval 66 článků o porušování lidských práv v Chile. Během stejného období noviny věnovaly méně než 10 článků podobným problémům v Kambodži a na Kubě!

Kromě toho KGB vytvořila „korespondenci“ mezi Pinochetem a Miguelem Contrerasem, vedoucím chilského Národního ředitelství pro zpravodajské služby (DINA), který podrobně popsal plán neutralizace odpůrců vládnoucího režimu, kteří žili v exilu v různých zemích.

Podvržené dopisy, které američtí novináři považovali za důvěryhodné, uškodily pověsti Augusta Pinocheta ještě více.

 

Zdroj: Rbth.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace