Organizace bývalých členů SS ODESSA pomáhala uniknout nacistům před spravedlností

Organizace bývalých členů SS ODESSA pomáhala uniknout nacistům před spravedlností
Autor: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
13 / 09 / 2020, 10:00

ODESSA aneb Organization Der Ehemaligen SS-Angehörigen byla organizace založená v roce 1944 s jediným cílem. Pomáhat nacististům uprchnout z Evropy a uniknout spravedlnosti.

Již v roce 1947 začal Simon Wiesenthal identifikovat cesty, které nacisté využili k útěku z Německa, protože věděl, že uprchlíci nemají prakticky žádné potíže se získáváním falešných dokladů a zdálo se, že mají k dispozici dostatek peněz na založení nových životů. Wiesenthal dospěl k závěru, že do pomoci těmto uprchlým nacistům musí být zapojena tajná organizace se značnými prostředky.

Jak se ukázalo, tato organizace nejenže existovala, ale její semena byla zaseta ještě před koncem druhé světové války.

V roce 1944 bylo jasné, že se válečné štěstí obrátilo proti nacistickému Německu a mnoho Němců začalo předvídat porážku a plánovat tuto eventualitu. 10. srpna 1944 se v hotelu Maison Rouge ve Štrasburku konalo tajné setkání předních německých průmyslníků a bankéřů s cílem navrhnout způsob, jak zajistit nacistům bezpečnou budoucnost. Mezi přítomnými byli uhelný magnát Emil Kirdorf, Georg von Schnitzler z IG Farben, Gustav Krupp von Bohlen und Halbach, ocelářský magnát, Fritz Thyssen a bankéř Kurt von Schroeder.

Porážka nacismu měla být jen dočasná a na další boj bylo nutné se připravit a jednání ve Štrasburku to mělo zajistit.

A jak to bylo dál? Podívejte se na video z dílny G.J.Rasputina ze série Mystérie, záhady a tajemství

                                                                           Video: Youtube

 

Zdroj: Jewish Virtual Library

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace