Osamělý Tiger zlikvidoval u Kursku 22 tanků T-34

Osamělý Tiger zlikvidoval u Kursku 22 tanků T-34
Autor: Bundesarchiv|Popisek: Německý Tiger
06 / 08 / 2018, 16:00

A zbývajících 28 sovětských T-34 před hrozivým nepřítelem pod velením Franze Staudeggera raději ustoupilo.

Německý Panzerkampfwagen VI, lépe známý jako Tiger, si vydobyl svou pověst jak na bitevních polích druhé světové války, tak následně i díky fascinaci světové veřejnosti tímto patrně nejlepším tankem této války. Téměř stejný zájem vzbuzují muži, kteří těmto strojům veleli, jako asi nejznámější eso Michael Wittmann.

psali jsme: Vzácné záběry Wittmannovova Tigeru v tankové bitvě u Kurska

Během války však existovalo množství talentovaných a vyznamenaných velitelů tanků Tiger, kteří bojovali dobře na západní i východní frontě, z nichž většina je dnes ale relativně neznámá. Jedním takovým méně známým velitelem byl i výše uvedený Franz Staudegger.

Bitvu u Kurska zahájil likvidací dvou T-34 5.července, kdy se v noci potkal s nepřátelským tankem, jehož velitel kouřil v otevřené věžičce. Franz nepřítele identifikoval dříve a do vnitřku nepřátelského stroje hodil granát. Stejným způsobem zlikvidoval i další T-34.

psali jsme: Německé tankové eso, které se narodilo v Československu. Kurt Knispel kosil obrněnce jako na běžícím pásu

O tři dny později zaútočil ruský 10.tankový sbor na pozice 1.divize SS Leibstandarte. Její tanky bojovaly dále na západ, a tak se musely o útočící sovětské stroje postarat dva poškozené Tigery velitelů Franze Staudeggera a Rolfa Schampa. Stroje se povedlo uvést do provozuschopného stavu a Staudegger krytý druhým tankem vyrazil proti obrněného klínu strojů T-34. Sovětské stroje již prorazily německou pěchotu, ale nyní se potkaly se svým osudem. Staudeggerův střelec Heinz Buchner zničil první tři tanky a následně další dva.

psali jsme: psali jsme: Tiger: nejslavnější tank II. světové války

Jak se postupně vynořovaly další a další sovětské stroje, byly jeden po druhém zničeny. Celkem 17 tanků hořelo v místě setkání s Tigerem. Když došly průrazné náboje, použil Staudegger a jeho posádka výbušninou munici a zničila dalších pět T-34. Zbytek sovětských strojů ustoupil a útok byl zastaven.

Ale ani Tiger nevyvázl ze střetu bez poškození. Celkem byl zasažen 67krát děly ráže 76mm.

Za tuto akci dostal Staudegger Rytířský kříž jako první velitel Tigeru a osobně musel průběh celé akce vylíčit Hitlerovi. Posádka obdržela Železný kříž první třídy.

Staudegger válku přežil a zemřel až v roce 1995.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: warhistoryonline.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace