Osamocená ruská ,,příšera" proti nacistům: těžký tank KV-1 zastavil celou divizi

Osamocená ruská ,,příšera&quote; proti nacistům: těžký tank KV-1 zastavil celou divizi
Autor: Wikipedie, Public Domain|Popisek: Zničený KV-1
04 / 04 / 2020, 16:30

V červnu 1941 se odehrála v rámci operace Barbarossa velká tanková bitva u Raseiniai, ztráty na obou stranách byly obrovské, cca 250 tanků na straně Němců a 700 na straně Sovětů. Boj sovětského tanku proti postupující nacistické tankové divizi je jedním z mnoha příběhů, který se tenkrát odehrál.

Po zahájení operace Barbarossa německé armády vrazily do sovětských jednotek jako kladivo a pronikly stovky kilometrů na sovětské území.

Za těchto zoufalých okolností se sovětská armáda pokusila, ne-li zastavit nacisty, alespoň je zadržet a dát zemi více času na organizaci řádné obrany. V jednom takovém hrdinském činu poblíž města Raseiniai ve střední Litvě jeden sovětský těžký tank KV-1 zadržel německou 6. divizi po dobu téměř 24 hodin.  

Sovětský tank KV-1 nebo KV-2 (podle jiných zdrojů) postupoval za německými liniemi a útočil na německá nákladní vozidla. Těžký stroj uvízl v bahně rozbředlé silnice a zablokoval postupující německé vojáky, kteří ho nemohli obejít, protože na všech stranách okolo byly bažiny. Tank byl obklíčen čtyřmi protitankovými děly ráže 50 mm patřící k 6. tankové divizi. Němci tank několikrát zasáhli, ale obklíčený gigant všechna děla postupně zlikvidoval. Němci se rozhodli nasadit větší ráži a přivezli 88 mm dělo asi 730 metrů za sovětský tank, ale i tentokrát se povedlo posádce tanku dělo zlikvidovat, dokonce dřív, než vystřelilo.

V noci se Němci pokusili tank zlikvidovat pomocí náloží přidělaných na tank, ale došlo jen k poškození pásů. Ráno 25. června na tank začalo pálit další dělo ráže 88 mm a došlo ke dvěma průstřelům tanku. Pak zaútočila pěchota a posádka tanku KV se snažila zastavit Němce palbou z kulometů. Podle jedné z verzí byla posádka sovětského tanku zlikvidována pomocí granátů, které se povedlo vhodit do tanku.

Němci vytáhli z hořícího sovětského tanku šest těl. Ohromeni odvahou sovětských vojáků je pohřbili se vší úctou a obřady v nedalekém lese.

Stále není známo, proč se KV-1 rozhodl zapojit se do takové nerovnoměrné bitvy. Podle historika Maxima Kolomieta se tank odtrhl od svých vlastních jednotek a náhodou narazil na nepřítele. Došlo mu  palivo, a byl tedy nuceno zastavit a bojovat.

Velitel 6. tankové divize generál Erhard Raus popsal tank jako KV-1, poškozený granáty z děla ráže 88 mm, posádka byla zlikvidována pomocí granátů, které byly vhozeny dovnitř právě průstřely po granátech.

V roce 1965 byla těla tankistů exhumována a pohřbena na sovětském vojenském hřbitově v Raseiniai. Jména nebylo možné zjistit, protože všechny dokumenty byly spáleny Němci.

 

Zdroj: Russia Beyond

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace