Osamocený nacistický Tiger zvítězil v souboji s 50 sovětskými tanky T-34

Osamocený nacistický Tiger zvítězil v souboji s 50 sovětskými tanky T-34
Autor fotografie: Bundesarchiv, Bild 101I-299-1805-10 / Scheck / CC-BY-SA 3.0|Popisek: Ilustrační obrázek tanku Tiger I
22 / 12 / 2021, 16:00

Německý Panzerkampfwagen VI, lépe známý jako Tiger, si vydobyl svou pověst jak na bitevních polích druhé světové války, tak následně i díky fascinaci světové veřejnosti tímto patrně nejlepším tankem této války. Téměř stejný zájem vzbuzují muži, kteří těmto strojům veleli, jako asi nejznámější eso Michael Wittmann.

Během války však existovalo množství talentovaných a vyznamenaných velitelů tanků Tiger, kteří bojovali dobře na západní i východní frontě, z nichž většina je dnes ale relativně neznámá. Jedním takovým méně známým velitelem byl Franz Staudegger.

Video: YouTube

Bitvu u Kurska zahájil likvidací dvou T-34 5. července, kdy se v noci potkal s nepřátelským tankem, jehož velitel kouřil v otevřené věžičce. Franz nepřítele identifikoval dříve a do vnitřku nepřátelského stroje hodil granát. Stejným způsobem zlikvidoval i další T-34.

O tři dny později zaútočil ruský 10. tankový sbor na pozice 1. divize SS Leibstandarte. Její tanky bojovaly dále na západ, a tak se musely o útočící sovětské stroje postarat dva poškozené Tigery velitelů Franze Staudeggera a Rolfa Schampa. Stroje se povedlo uvést do provozuschopného stavu a Staudegger krytý druhým tankem vyrazil proti obrněného klínu strojů T-34. Sovětské stroje již prorazily německou pěchotu, ale nyní se potkaly se svým osudem. Staudeggerův střelec Heinz Buchner zničil první tři tanky a následně další dva.

Jak se postupně vynořovaly další a další sovětské stroje, byly jeden po druhém zničeny. Celkem 17 tanků hořelo v místě setkání s Tigerem. Když došly průrazné náboje, použil Staudegger a jeho posádka výbušninou munici a zničila dalších pět T-34. Zbytek sovětských strojů ustoupil a útok byl zastaven.

Ale ani Tiger nevyvázl ze střetu bez poškození. Celkem byl zasažen 67krát děly ráže 76mm.

Za tuto akci dostal Staudegger Rytířský kříž jako první velitel Tigeru a osobně musel průběh celé akce vylíčit Hitlerovi. Posádka obdržela Železný kříž první třídy.

Franz Staudegger válku přežil a zemřel až v roce 1995.

 

Z legendárních Tigrů se do dnešní doby zachoval pouze jediný v provozuschopném stavu, který je umístěný v tankvém muzeu v britském Bovingtonu. Jedná se o Tiger 131, který byl zajat 24. dubna 1943 britskými jednotkami v Tunisku.

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku