Osamocený nacistický Tiger zvítězil v souboji s 50 sovětskými tanky T-34

Osamocený nacistický Tiger zvítězil v souboji s 50 sovětskými tanky T-34
Autor fotografie: Bundesarchiv, Bild 101I-299-1805-10 / Scheck / CC-BY-SA 3.0|Popisek: Ilustrační obrázek tanku Tiger I
22 / 12 / 2021, 16:00

Německý Panzerkampfwagen VI, lépe známý jako Tiger, si vydobyl svou pověst jak na bitevních polích druhé světové války, tak následně i díky fascinaci světové veřejnosti tímto patrně nejlepším tankem této války. Téměř stejný zájem vzbuzují muži, kteří těmto strojům veleli, jako asi nejznámější eso Michael Wittmann.

Během války však existovalo množství talentovaných a vyznamenaných velitelů tanků Tiger, kteří bojovali dobře na západní i východní frontě, z nichž většina je dnes ale relativně neznámá. Jedním takovým méně známým velitelem byl Franz Staudegger.

Video: YouTube

Bitvu u Kurska zahájil likvidací dvou T-34 5. července, kdy se v noci potkal s nepřátelským tankem, jehož velitel kouřil v otevřené věžičce. Franz nepřítele identifikoval dříve a do vnitřku nepřátelského stroje hodil granát. Stejným způsobem zlikvidoval i další T-34.

O tři dny později zaútočil ruský 10. tankový sbor na pozice 1. divize SS Leibstandarte. Její tanky bojovaly dále na západ, a tak se musely o útočící sovětské stroje postarat dva poškozené Tigery velitelů Franze Staudeggera a Rolfa Schampa. Stroje se povedlo uvést do provozuschopného stavu a Staudegger krytý druhým tankem vyrazil proti obrněného klínu strojů T-34. Sovětské stroje již prorazily německou pěchotu, ale nyní se potkaly se svým osudem. Staudeggerův střelec Heinz Buchner zničil první tři tanky a následně další dva.

Jak se postupně vynořovaly další a další sovětské stroje, byly jeden po druhém zničeny. Celkem 17 tanků hořelo v místě setkání s Tigerem. Když došly průrazné náboje, použil Staudegger a jeho posádka výbušninou munici a zničila dalších pět T-34. Zbytek sovětských strojů ustoupil a útok byl zastaven.

Ale ani Tiger nevyvázl ze střetu bez poškození. Celkem byl zasažen 67krát děly ráže 76mm.

Za tuto akci dostal Staudegger Rytířský kříž jako první velitel Tigeru a osobně musel průběh celé akce vylíčit Hitlerovi. Posádka obdržela Železný kříž první třídy.

Franz Staudegger válku přežil a zemřel až v roce 1995.

 

Z legendárních Tigrů se do dnešní doby zachoval pouze jediný v provozuschopném stavu, který je umístěný v tankvém muzeu v britském Bovingtonu. Jedná se o Tiger 131, který byl zajat 24. dubna 1943 britskými jednotkami v Tunisku.

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace