Osmanský David proti britskému Goliáši – potopení bitevní lodi HMS Goliath

Osmanský David proti britskému Goliáši – potopení bitevní lodi HMS Goliath
Autor: Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14736802|Popisek: Osmanský torpédoborec Muâvenet-i Millîye
25 / 06 / 2021, 10:00

V noci z 12. na 13. května 1915 byl v zátoce Morto zakotven britský predreadnought HMS Goliath a bitevní loď HMS Cornwallis. Obě lodě kotvily v zátoce Morto s HMS Goliath umístěným před HMS Cornwallis. O bezpečí obou gigantů se staralo pět torpédoborců, které hlídaly oblast před osmanskými torpédovými čluny a torpédoborci. Hlídaly ale špatně…

Osmanský torpédoborec Muâvenet-i Millîye (postaven v letech 1908 – 1910 v Německu) pod velením kapitána Ahmet Saffet Ohkaye se 12. května v noci pod rouškou bezměsíčné noci proplížil velmi pomalu a nepozorovaně před hlídkujícími torpédoborci Příbližně v 1:15 ráno 13. května spatřily torpédoborec hlídky na ukotveném HMS Goliath a vyzvaly neznámou loď k identifikaci. Kapitán osmanského torpédoborce prudce zrychlil a na nehybnou bitevní loď nechal odpálit 3 torpéda.

HMS Goliath

HMS Goliath zahájil palbu na rychle se pohybující cíl, ale podařilo se mu vystřelit pouze tři střely, než loď zasáhlo první torpédo. Dvě torpéda zasáhla téměř loď současně a z HMS Goliath se ozvala obrovská exploze. Britská loď se téměř okamžitě začala převracet a ležela již na boku, když do ní udeřilo třetí torpédo. Osmanský torpédoborec Muâvenet-i Millîye vyrazil nejvyšší rychlostí a bez úhony unikl ve tmě, když se britské válečné lodě věnovaly zachráně přeživších z nešťastného Goliáše. Zahynulo 570 mužů z 750 členů posádky, včetně velitele lodi, kapitána Thomase Shelforda.

Loď se triumfálně vrátila do Istanbulu, kde byla posádka přivítána osvětleným Bosporem a členové získali mnoho medailí a vyznamenání. Snad nejlepší pocta lodi a její posádce pocházela od generála sira Iana Hamiltona, velitele britské armády v Gallipoli, který si do deníku napsal: „Turci si zaslouží medaili.“

Ztráta HMS Goliath a 570 námořníků měla vážné důsledky v rámci britské vlády, což vedlo k okamžitému odstoupení Prvního lorda admirality, admirála Fishera a krátce nato, se na tuto pozici dostává Winston Churchill.

Během dalších 14 dnů přichází pyšná Royal Navy o další dva predreadnoughty, Triumph a Majestic…

V bitvě u Imbrosu 20. ledna 1918 Muavenet-i Milliye a tři další osmanské torpédoborce bojovaly s britskými torpédoborci Lizard a Tigress, které pronásledovaly zmrzačený osmanský bitevní křižník Yavûz Sultân Selîm. Osmani byli opět úspěšnější než Britové a Yavûz se vrátil do Konstantinopole.

Se zhroucením osmanského válečného úsilí byl Muavenet-i Milliye vyřazen z provozu v říjnu 1918. Loď, kterou poválečné turecké námořnictvo v roce 1924 vyřadilo ze svého stavu, byla používána jako ubytovací loď v loděnici Taşkızak. Nakonec byl tento malý a odvážný David v roce 1953 sešrotován.

Zdroj: Turkeyswar.com, dawlishchronicles.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace