Osudná mise. Statečný kapitán se v sebeobraně snažil taranovat německou ponorku. Zaplatil nejvyšší cenu

Osudná mise. Statečný kapitán se v sebeobraně snažil taranovat německou ponorku. Zaplatil nejvyšší cenu
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Charles Fryatt
11 / 10 / 2023, 10:00

Britský kapitán Charles Fryatt se zapsal do historie vskutku odvážným činem, za nějž však zaplatil svým životem.

Charles Fryatt se narodil v roce 1872 v britském Southamptonu. Brzy se jeho rodina přestěhovala do města Harwich v Essexu, kam začal Fryatt chodit do školy. Když opouštěl v roce 1892 školu, připojil se k obchodnímu loďstvu, když sloužil na lodi SS County Antrim či SS Ellenbank.

Jako kapitán poprvé velel na lodi SS Colchester těsně před vypuknutím první světové války. Se svou ženou Ethel měl sedm dětí, z nichž mladší Charles zdědil ,,námořnické" geny po svém otci a připojil se též k námořnictvu, když sloužil například na HMS Worcester. První světová válka pak představovala pro Fryatta doslova životní přelom.

Jeho odvážný čin, který měl zanedlouho přijít, předznamenala událost z března 1915. Fryatt velel lodi SS Wrexham, na niž zaútočila německá ponorka. Ta pronásledovala plavidlo 74 kilometrů. Fryatt musel doslova ,,vyždímat" z lodi maximum, aby se dokázala dostat ze sevření ponorky. Nakonec se dostala poškozená do Rotterdamu a Fryatt byl odměněn za svůj ,,nebezpečný" únik zlatými hodinkami. Ještě v březnu 1915 pak Fryatt velel SS Colchester, na který rovněž zaútočila německá ponorka, ale neúspěšně.

Osudová Fryattova mise je spojená s lodí SS Brussels, s níž vyplul koncem března 1915. SS Brussels se střetla s německou ponorkou U-33, která se vynořila před ním, nařídila kapitánovi lodi, aby plavidlo zastavil. Když Fryatt viděl, že se ponorka chystá loď torpédovat, pohotově rozkázal, aby plavidlo vyrazilo plnou parou vpřed přímo na německou ponorku a snažil se lodí do ní narazit a znemožnit torpédování. Ponorka se musela v důsledku kapitánova odvážného manévru nouzově potopit. Fryatt byl opět vyznamenán britskou admiralitou.

Když v červnu 1916 SS Brussels opouštěla nizozemské město Hook of Holland a chtěla se dostat do Harwiche, byla obklíčena pěti německými torpédoborci. SS Brussels byla posléze i s posádkou zajata a eskortována do belgického přístavu Zeebrugge a potom do Brugg. Fryatta Němci přemístili do internačního tábora Ruhleben blízko Berlína. Kruh se začal uzavírat.

V červenci byl kapitán obviněn z toho, že potopil německou ponorku, i když tomu tak ve skutečnosti nebylo. Následně se konal s Fryattem válečný soud v Bruggách. Byl shledán vinným a odsouzen k trestu smrti. 27. července 1916 Fryatt zemřel pod deštěm kulek popravčí čety, ale jeho statečný počin žije dál.

Zdroj: history.com

Tagy článku