Osudové osmičky. Čeká nás i jedna letos?

Osudové osmičky. Čeká nás i jedna letos?
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: socha sv. Václava
18 / 01 / 2018, 13:00

Osudové osmičky v českých a československých vždy ovlivnily na dlouhou dobu společenský vývoj naší země. Je možné, že se tak stane i letos? To teprve uvidíme.

1918, 1938, 1948, 1968 - to jsou zřejmě nejznámější osmičky, které se vždy zásadním způsobem vepsaly do české historie. Kromě roku 1918, kdy vznikl vytoužený samostatný československý stát, však ostatní osmičky pozitivní rozhodně nebyly.

1938 znamenal hořkou a hanebnou zradu našich západních spojenců, kteří nás ,,naservírovali" Hitlerovi, v roce 1948 přichází po třech letech od konce nacistické totality rudá diktatura, když v únoru nastoupili komunisté definitivně k moci a zlikvidovali pluralitní politický systém a individuální svobody člověka. 1968 pak Československu poskytl nechtěnou, ale zato ,,bratrskou" pomoc Sovětský svaz, podle něhož v Československu tehdy zvítězila ,,plíživá" kontrarevoluce. Sovětský svaz tak násilně udusil reformní proces tanky a jasně dokázal, že českoslovenští komunisté, ač měli monopol moci, byl bez vnější suverenity.

psali jsme: Proč demokratické strany v únoru 1948 svou bitvu prohrály?

A co si pro nás letos ,,osudová osmička" přichystala? To teprve uvidíme. Politická scéna prošla od roku 1989 zásadní proměnou, kdy tradiční strany jsou na ústupu a vítězí úderná řešení, která jsou podávána jednoduše a razantně, a jež jsou zabalená do líbivého kabátku. Hnutí ANO si osvojilo tuto prezentaci nejlépe ze všech, a proto mimo jiné v parlamentních volbách drtivě uspěla.

Rok 2018 by tedy mohl být výraznějším přerodem, který může podtrhnout krizi tradičních stran, z nichž se některé již ideově vyčerpaly, a naopak stvrdí nástup protestních hnutí, které se nyní přetransformovaly do státotvorných subjektů, jež dokážou podle svých slov spravovat stát lépe a hospodárněji než strany, na které jsme léta zvyklí.

psali jsme: Mohli jsme se v září 1938 bránit?

Vše může samozřejmě dopadnout jinak a rok 2018 se nemusí nikterak do historie zapsat. Na jedno si však vsadit můžeme. Tradiční strany budou svádět boj o zastupitelskou demokracii, jejíž některé prvky chce hnutí ANO ořezat. Potom bychom se mohli nebezpečně přiblížit modelu, v němž zvítězí ,,firemní demokracie" bez jakékoliv kontroly moci.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace