Krásná bestie z Osvětimi - nacistická dozorkyně Irma Gese

Krásná bestie z Osvětimi - nacistická dozorkyně Irma Gese
Autor fotografie: No 5 Army Film & Photographic Unit, John Silverside (Sgt) / Public Domain / Wikimedia Commons|Popisek: Irma Grese a Josef Kramer v srpnu 1945
02 / 07 / 2024, 13:30

Irma Grese, přezdívaná "osvětimská bestie", patří k nejtemnějším postavám druhé světové války. V Osvětimi pracovala jako strážkyně ženských vězňů a za své válečné zločiny byla popravena v pouhých 22 letech.

Irma Grese se narodila 7. října 1923 ve Wrechen v Německu. Do SS se přidala v roce 1942 a velmi rychle se vyšplhala na druhou nejvyšší hodnost, kterou ženské strážkyně v Osvětimi mohly dosáhnout. Grese se aktivně podílela na výběru vězňů do plynových komor a její sadistické chování vůči vězňům ji brzy proslavilo. Svědectví přeživších hovoří o tom, jak pouštěla na vězně vyhladovělé psy. V jiných případech vězně střílela, případně je umlátila k smrti bičem. Její krutost a bezcitnost vůči vězňům byla nevídaná a její přezdívka „osvětimská hyena" nebyla náhodná.

 Irma Grese uprostřed s číslem 9

Irma Grese a její krutá vláda v táboře Osvětim

 

Během svého působení v Osvětimi Grese údajně milovala terorizovat ženy v táborech. Vybírala si obzvláště ty, které byly ošklivé, nemocné nebo slabé. Její činy jsou zachyceny v pamětech jednoho z táborových vězňů, který popisuje její sadistické radosti a bezcitné zacházení s vězni. Její vztah k věznům byl až paradoxní, protože mimo extrémní násilí měla také Osvětimská bestie v táboře několik milostných poměrů. Jeden z nich dokonce překvapivě vyústil v nečekané  těhotenství. Irma pak využila jednoho z vězňů, který byl doktor, aby jí provedl interupci. Její milostné aféry a následné těhotenství ukazují, že i v nelidském prostředí koncentračního tábora zůstávala stále lidskou bytostí, ale její činy svědčily o opaku.

 

 

Grese stanovovala podmínky ženám v Osvětimi

 

Ženský tábor v Osvětimi, otevřený v roce 1942, byl doslova peklem na zemi. Podmínky zde byly často ještě horší než v mužských sekcích. Ženy musely vykonávat těžkou fyzickou práci, ale také čelily neustálému psychologickému teroru a sexuálnímu násilí. SS lékaři, včetně nechvalně známého Josefa Mengeleho, na nich prováděli brutální experimenty, jako byly sterilizace a další pseudolékařské procedury. Hygienické podmínky navíc byly zoufalé. V počátcích tábora byly latríny jen provizorní jámy v zemi, což vedlo ke špatné hygieně a šíření nemocí. Každodenní život v táboře byl naplněn hrůzami, které si dnes jen těžko dokážeme představit.

Navzdory těmto nelidským podmínkám se ženy snažily přežít a sdílely mezi sebou informace, jídlo a oblečení. To jim dávalo aspoň malou naději a pocit solidarity. Přesto byly neustále vystaveny nebezpečí a hrůzám, které tábor přinášel. Ženy byly také častým cílem sexuálního násilí ze strany stráží, které zneužívaly svou moc. Tyto hrozné podmínky vedly k tomu, že průměrná délka přežití žen v táboře byla mnohem kratší než u mužů. Příběhy přeživších žen z Osvětimi jsou svědectvím o neuvěřitelné síle a odvaze, ale také nesmírné krutosti, které byly vystaveny.

ženský tábor Osvětim

Poprava a paradox osobnosti Irmy Grese

 

Po skončení války byla Irma Grese zatčena a postavena před soud. Svědci během jejího procesu popsali její brutální zacházení s vězni, včetně případů, kdy na vězně posílala vyhladovělé psy. Byla odsouzena k smrti a 13. prosince 1945 popravena pověšením. Noc před popravou strávila zpěvem nacistických písní, což dodalo jejímu příběhu další děsivý rozměr. Grese doufala, že po válce se stane herečkou, ale její sny byly narušeny výkonem spravedlnosti. Její poprava byla jasným signálem, že zločiny proti lidskosti nezůstanou nepotrestány.

Irma Grese byla nejen sadistickou strážkyní, ale také osobou plnou paradoxů. Její sestra vypovídala u soudu, že jako dívka byla bázlivá a nikdy neměla odvahu se prát. Raději tak vždy před konfrontací utíkala. Tento kontrast mezi její bázlivou povahou v dětství a krutým chováním v dospělosti zůstává jedním z největších paradoxů její osobnosti. Je otázkou, co ji vedlo k tak brutálním činům. Byla ovlivněna ideologií, nebo v ní dřímala skrytá krutost, která se projevila až v podmínkách války?

 

Zdroje: worldhistory.edu, allthatsinteresting.com, jewishvirtuallibrary.org, warfarehistorynetwork.net, jewishvirtuallibrary-org Auschwitz, liberationroute.com 

Tagy článku

-->