Autor fotografie: Bundesarchiv, B 285 Bild-04413 / Stanislaw Mucha / CC-BY-SA 3.0
Heleně Citrónové a její rodině se podařilo přežít všechny útrapy koncentračního tábora Osvětim. Mladá dívka nejenže přežila, ale také udržovala poměr s dozorcem SS Franzem Wunschem, který ze srdce nenáviděl Židy.
Citrónová pocházela ze Slovenska, jak už její příjmení napovídá, ale jako mladá dívka byla deportována do koncentračního tábora Osvětim, kde se připravovala na nejhorší. Zde pracovala v rozlehlém skladišti přezdívaném Kanada.
V roce 1942 potkala dozorce Franze Wunsche, kdy měla na jeho narozeninách tu ,,čest" zazpívat. Ostatně tato událost jí vlastně zachránila život, protože již předtím byla vybrána do skupiny, která měla být zplynována. Když Wunsch dívku poprvé viděl, tak se do ní bezhlavě zamiloval. Dokonce jí poslal dopis, kde jí svou lásku vyznal.
Wunsch dokonce pomohl zachránit o deset let starší sestru Citrónové Róžinku před jistou smrtí. Tak daleko německý dozorce zašel a sám riskoval tvrdý postih. Zpočátku mu však Citrónová jeho city neopětovala, cítila k němu jen nenávist a opovržení. Právě potom, co Wunsch zachránil její sestru před smrtí, se Heleniny city k nacistickému dozorci staly vřelejšími, až přerostly v lásku.
Helena a její sestra tak měly díky Wunschemu různá privilegia, o nichž si za normálních podmínek mohly nechat jen zdát. Dozorce je zásoboval zejména materiálně, měly k dispozici oblečení či obuv, dostávaly od Wunscheho různé dary.
Sám Wunsch později vypověděl, že když potkal Citrónovou, stal se z něho úplně jiný člověk. Předtím to byl jen agresor, který bil v Osvětimi ženy i muže a ponižoval je.
Na druhé straně bylo jasné, že vztah nemůže vydržet. Citrónová přežila Osvětim a emigrovala do Izraele, kde v roce 2005 ve věku 85 let zemřela. V několika rozhovorech na zakázanou lásku s Wunschem vzpomínala. I když si k osvětimskému dozorci dokázala najít cestu a posléze se do něho zamilovat, podle ní nemohl tento vztah dlouhodobě fungovat. Wunsch zemřel čtyři roky po Citrónové, v roce 2009 ve věku 87 let.
Zdroj: warhistoryonline.com