Owen Morgan Baldwin – letecké eso a motocyklový závodník sestřelil během jednoho dne 5 nepřátel

Owen Morgan Baldwin – letecké eso a motocyklový závodník sestřelil během jednoho dne 5 nepřátel
Popisek: Ilustrační obrázek Sopwith Camel
20 / 09 / 2019, 13:00

21. února 1893 se v Twyfordu narodil Owen Morgan Baldwin, budoucí letecké eso RAF za Velké války se 16 sestřely nepřátel. Po válce se stal úspěšným motocyklovým závodníkem a dokonce jednu dobu držel oficiální rychlostní rekord v jízdě na motocyklu.

Před válkou byl strojním inženýrem a po začátku První světové války nastoupil k 73. letce RAF, která byla pověřena útoky na pozemní jednotky nepřítele. Zde se Owen stal jedním z nejlepších pilotů letky a jejím leteckým esem. Celkem dosáhl za kniplem letounu Sopwith Camel 16 vítězství.

15.září 1918 přišel jeho „nejlepší“ den, kdy dostal celkem 5 nepřátel, když sestřelil dva stroje Fokker D VII a průzkumný letoun a na cestě zpátky přidal další dva Fokkery D VII.

Celkem třikrát se mu za jeho kariéru povedlo donutit nepřátelský stroj přistát, aniž by ho musel zničit.

Po válce se stal jedním z prvních profesionálních motocyklových závodníků, kdy závodil na slavném Isle of Man TT, účastnil se závodů do vrchu, jezdil 200 mil Brooklands. V roce 1928 se stal prvním mužem, který ujel kilometr průměrnou rychlostí přes 200 km/h. Tenkrát sedlal stroj Zenith-Jap.

Když začala 2. světová válka, vstoupil Owen opět do služby v rezervě RAF, psal se 12. prosinec 1939.

Umírá ve věku 48 let 12.ledna 1942 v Berkshire.

 

Zdroj: Twitter, ancestry.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace