Ozbrojené monstrum ACH-47A Chinook

Ozbrojené monstrum ACH-47A Chinook
Popisek: ACH-47A Chinook
19 / 10 / 2019, 16:30

Vrtulníková verze gunshipu AC-130 nese jméno ACH-47A Chinook. Celkem byly vyrobeny 4 kusy tohoto stroje v roce 1965 a prošly šestiměsíčním nasazením ve Vietnamu.

Volací signál těchto vrtulníkových monster byl "Guns-A-Go-Go", a stroje byly vyzbrojené až 5 kulomety M60D 7,62 mm, dvěma děly XM34 M24A1 ráže 20 mm a dvěma miniguny Gatling  M18 ráže 7,62 mm. 

Tři stroje, které se účastnily testů ve Vietnamu měly přezdívky "Easy Money", "Stump Jumper" a "Birth Control". Čtvrtý zbývající ozbrojený Chinook jménem "Cot of Living" zůstal ve Spojených státech. Přestože období zkoušek bylo velmi úspěšné a tihle ptáčci zlikvidovali jakýkoliv cíl, který jim byl ukázán, 3 ze strojů byly během různých nehod a bojových akcí zničeny.

Stump Jumper byl zničen v srpnu 1966 při srážce s jiným Chinookem na základně ve Vung Tau, a byl nahrazen strojem Cot of Living, který přerušil testy v USA a byl dopraven do Vietnamu. V květnu 1967 ale došlo i na tento stroj, když se díky vibracím uvolnilo dělo ráže 20 mm a ustřelilo přední rotor. Během nehody zahynula kompletní posádka 8 mužů.

V únoru 1968 šel k zemi i Birth Control poté, co schytal několik zásahů a dopadl do rýžového pole. Poslední gunship Easy Money se postavil mezi nepřátele a sestřelený Chinook Birth Control, a umožnil tak záchranu členů posádky vrtulníku. Birth Control byl pak zničen minometnou palbou severovietnamské armády.

ACH-47A CHINOOK

Protože tyto gunshipy měly pracovat ve dvojicích, Easy Money byl převelen zpět do USA, kde byl používán jako cvičný stroj. Od roku 1997 je možné ho vidět v Redstone Arsenal v Alabamě.

 

Zdroj: Global Security 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace