Padlým československým parašutistům byly slavnostně odhaleny mosazné pamětní destičky

Padlým československým parašutistům byly slavnostně odhaleny mosazné pamětní destičky
Popisek: Jozef Gabčík a Jan Kubiš
18 / 06 / 2018, 15:30

Akci k uctění sedmi československých parašutistů a Jana Milíče Zelenky organizovala Městská část Praha 2.

Dnes v poledne se konala za účasti několika stovek lidí na rohu ulice Resslova a Václavská akce k uctění padlých československých sedmi parašutistů - Jozefa Gabčíka, Jana Kubiše, Josefa Valčíka, Adolfa Opálky, Josefa Bublíka, Jana Hrubého a Jaroslava Švarce, kteří padli po několikahodinovém boji v pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici přesně před 76 lety.

psali jsme: Sedm statečných proti SS a gestapu

Spolu s nimi byl připomenut i osmnáctiletý Jan Milíč Zelenka, který byl synem učitele Jana Zelenky-Hajského, a jenž parašutistům také pomáhal. Den před posledním bojem  sedmi parašutistů17.6. 1942, spáchal Jan Milíč Zelenka  sebevraždu.

psali jsme: Hvězdná chvíle československého odboje: Před 76 lety byl zlikvidován ,,pražský řezník" Reinhard Heydrich

Na slavnostním odhalení mosazných destiček sedmi československým odbojářům a Zelenky vystoupil historik Pavel Kmoch, díky němu bylo zdokumentováno místo, kde spočinula mrtvá těla sedmi parašutistů (v přilehlé Václavské ulici), dále historik a nakladatel Jiří Padevět, který připomněl poslední boj parašutistů s mnohonásobnou přesilou v kostele sv. Cyrila a tento historický odkaz vztáhl i na moderní dobu a starostka Městské části Prahy 2 Jana Černochová, která apelovala na to, aby se nezapomínalo na sedm statečných odbojářů, kteří prokázali velkou osobní statečnost.

FOTOGALERIE

odboj1

odboj3

odboj7

odboj2

 odboj4

 odboj5

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte víc

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace