,,Paní Zagorová, je to milá holka, ale bere tři roky po sobě 600 tisíc každý rok." Jakešova ostuda z Červeného Hrádku přiblížila konec komunistického režimu

,,Paní Zagorová, je to milá holka, ale bere tři roky po sobě 600 tisíc každý rok.&quote; Jakešova ostuda z Červeného Hrádku přiblížila konec komunistického režimu
Autor fotografie: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jake%C5%A1_M_2014.JPG|Popisek: Milouš Jakeš
17 / 07 / 2018, 10:00

Před 29 lety přednesl tehdejší generální tajemník ÚV KSČ svůj ,,legendární" projev v kulturním domě na Červeném Hrádku. Jeho projev, jakkoli byl směšný a v dalších letech ironizován, v praxi jasně dokázal bezradnost komunistického vedení v situaci, kdy se schylovalo k ,,listopadovým bouřím". Jakeš ani další zkrátka nevěděli co dělat v politicky rozvířených událostech a komunistické vedení bylo skutečně oním kůlem v plotě.

,,No tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno, no ale ona už tři roky po sobě bere šest set tisíc každý rok. A další. Ne šestset, milion, dva miliony berou, Jandové a jiní, každý rok," vyznával se Jakeš skoro až zoufale.

psali jsme: Poslední bitva pro Mildu stále plaje i v nenáviděném kapitalismu

Jakeš kromě ,,zrádné" umělecké fronty mluvil také velmi povrchním způsobem o stavu společnosti, procesu přestavby, kterou začal v Sovětském svazu Jakešem nenáviděný Michail Gorbačov. Českoslovenští komunisté byli ochotni přijmout přestavbu, ale jen v její ekonomické části, nikoliv politické, což by bezprostředně mohlo ohrozit jejich monopol moci, který drželi od roku 1948.

,,To není jednoduchý proces ta přestavba, není. To je proces, bych řekl, v kterým se ne každý dost vyzná a proces, do kterýho mohou vstoupit nepřátelé. A vypadají přitom jako přátelé, určitou dobu. No a proto musíme, bych řekl, velice se věnovat těm otázkám. Mám na mysli tu ideologickou práci, osvětlovat ty podstaty toho socialismu znova, osvětlovat tu naši cestu, tu naši minulost i tu naší přítomnost, nedovolit aby to někdo zkreslil, vydával to za souhrn omylů, celou tu historii," perlil Jakeš při svém projevu.

Na paškál si vzal také Václava Havla, kterého označil za ,,praporečníka" opozičních sil. ,,A za druhý, pokud jde o Havla, my si myslíme ţe spíš je třeba víc mlčet v té otázce, poněvadž Havla oni si vybrali jako toho praporečníka. Čím víc my ho budeme mlít, a čím víc my ho budeme pronásledovat, tak tím větším hrdinou on bude. Západ z Havla by chtěl udělat polskýho Walesu, to je jejich cíl, to je jejich cíl, prostě tohleto," prohlásil k budoucímu prezidentovi Jakeš.

psali jsme: Politika KSČM je netřídní a reformistická, zlobí se komsomolci. Dojde k válce mladých a ,,vysloužilých" revolucionářů?

Nahrávka Jakešova projevu unikla na veřejnost a lidé tak měli možnost vidět generálního tajemníka ÚV KSČ, jak jednoduchým jazykem hovoří, používá řadu nespisovných a plete si bojlery s brojlery. Již za čtyři měsíce však přišly listopadové události, které smetly poslední komunistickou garnituru včetně Jakeše a nastolily po více než čtyřech dekádách demokratické pořádky.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte ví

Tagy článku