Panzerkampfwagen VI Tiger - patrně nejlepší tank 2. světové války

Panzerkampfwagen VI Tiger - patrně nejlepší tank 2. světové války
Popisek: Tiger
02 / 01 / 2020, 10:00

Nacistický Tiger je pravděpodobně nejznámější tank druhé světové války. Silný pancíř a ničivý kanón ráže 88mm získal stroji s označením Tiger I zničující pověst na bojišti.

Jeden z nejlépe vyzbrojených a nejlépe pancéřovaných tanků druhé světové války se stal legendou a noční můrou spojeneckých tankových oddílů.

Byl navržen jako tank pro překonání nepřátelské obrany a byl přidělen hrstce speciálních tankových praporů vyzbrojených těžkými tanky. Šedesátitunový Tiger I měl všechno co má správný tank mít, palebnou sílu, pancíř a na 40. léta minulého století, byl tank vážící totéž co dnešní americký M-1 Abrams, i poměrně pohyblivý. S hranatou dělovou věží a dlouhým kanónem, Tiger nejenže byl, ale i vypadal jako dokonalá smrtící zbraň.

Tiger byl perfektně pancéřovaný i vyzbrojený. Výzbroj tvořil kanón raže 88 mm a dva kulomety MG 34, dále 6 zadymovacích granátů a 5 vrhačů šrapnelových min. Pancíř byl hrubý 25-100 mm podle místa. Přední stěna byla paradoxně najvíc pancéřovaná, pancíř zde dosáhl tloušťky až 100 mm. Tiger vážil 56 tun a jeho posádku tvořilo 5 mužů.

Německé tankové eso Michael Wittmann si připsalo během bitvy největší tankové bitvy v dějinách u Kursku  celkem 30 zlikvidovaných nepřátel. 

 

 

Tagy článku