Pařížanka: císařovo dělo, které zabilo 88 lidí v kostele jedním výstřelem
Dělo vyrobené v Kruppových závodech bylo nasazené za 1. světové války a náboje mohly zasahovat svůj cíl až ze vzdálenosti 130 kilometrů. Náboj během svého letu dosahoval výšky 40 kilometrů a díky tomu tohle dělo drželo až do vzletu V-2 rekord, co se týče výše dosažené dílem lidských rukou.
Tým Ing. Dr. Fritze Rausenbergera navrhl v roce 1916 dělo schopné střelby na vzdálenost více něž sto kilometrů. K jeho stavbě byly využity již vyvinuté zbraňové komponenty. Základem se stalo železníční dělo ráže 380 mm, přezdívané Dlohý max (Langer Max), do kterého byla vložena 28 metrů dlouhá drážkovaná hlaveň, s 6 metrovým nástavcem bez drážek.
Aby se zabránilo provisu dlouhé hlavně, byla použita speciální závěsná opora. I tak po výstřelu docházelo k rozkmitání hlavně, které trvalo i několik minut. Životnost hlavně byla maximálně 65 výstřelů a pak následovalo převrtání hlavně a postupné zvětšení ráže z 211 mm, na 224 mm a konečně na 238 mm (tlak v hlavni při výstřelu dosahoval 500 Mpa, teplota až 2 000 stupňů Celsia). Díky tomu bylo zapotřebí připravit postupně náboje odpovídajících ráží, která se měnila dle vývrtu hlavně.
Psali jsme: Dora a Gustav - největší děla historie
Náboj se vydával na cestu pod elevací 55°, kdy vystoupal do stratosféry a následně po celkem asi 170 sekundách dopadl na svůj cíl vzdálený od místa výstřelu až 130 kilometrů. Výpočty nebyly nijak jednoduché, dělostřelci museli počítat i s vlivem pootočení Země.
Na Paříž dopadlo od 21. 3. 1917 do 8. 8. 1918 celkem pouhých 367 nábojů a bylo zabito 256 lidí a 620 bylo zraněno. Vůbec nejhorší následky měl výstřel na Velký pátek roku 1918, kdy 29.3. dopadl granát Pařížanky (jak se jednomu z děl přezdívalo) na střechu kostela Sv. Gervásia a Protásia v Paříži. V troskách zahynulo 88 lidí a dalších 68 bylo zraněno.
Psali jsme: Samohybné dělo Sturmgeschütz IV
Celkem byla postavena 3 děla, která pak Spojenci marně hledali během německého ústupu v srpnu 1918. Všchna děla ale byla stažena zpět do Německa, kde byla sešrotována a výrobní dokumentace zlikvidována.
Zdroj: firstworldwar.com
Tagy