Paul Allen a jeho tým nalezli potopený křižník, který vezl atomovou pumu shozenou na Hirošimu

Paul Allen a jeho tým nalezli potopený křižník, který vezl atomovou pumu shozenou na Hirošimu
20 / 08 / 2017, 09:30

Těžký křižník třídy Portland, USS Indianapolis byl součástí americké Pacifické flotily a v červenci 1945 přivezl na ostrov Tinian atomovou pumu Little Boy, která byla posléze svržena na Hirošimu. Na zpáteční cestě došlo ke katastrofě.

Na křižník zaútočila japonská ponorka I-58 a zásah dvou torpéd znamenal pro lod o výtlaku téměř 13 000 tun konec.

Vzhledem k utajení mise nebyl Indianapolis nikde postrádán a jeho posádka byla až po čtyřech dnech náhodou objevena průzkumným letounem Lockheed PV-1.

Ten přivolal létající člun Catalina, který vzal na palubu 56 trosečníků a další plavidla, která vylovila zbytek. Zdržení způsobené utajením celé akce znamenalo smrt několika stovek námořníků, kteří zemřeli na následky vyčerpání, dehydratace či při útocích žraloků. Z přibližně 900 trosečníků bylo zachráněno pouhých 317 z posádky, která čítala 1 196 námořníků.

Kapitán Indianapolisu McVay byl později souzen za ztrátu lodi, jelikož oproti rozkazu s lodí plul přímo a nekřižoval. Během procesu však velitel I-58, kapitán Hašimoto, vypověděl, že křižování by jeho útoku nijak nezabránilo. V roce 2000 byl McVay Kongresem Spojených států amerických zbaven odpovědnosti za potopení lodi. 

Indianapolis byl poslední americkou velkou válečnou lodí, která byla za války potopena a také lodí, při jejímž potopení zemřelo nejvíce členů posádky.

Nyní byl křižník nalezen ve Filipínském moři, v hloubce 5 500 metrů 18. srpna expedicí na lodi Petrel, vedenou spoluzakladatelem Microsoftu, Paulem Alenem.

16-ti členná expedice na lodi R / V Petrel bude v příštích týdnech pokračovat v průzkumu celého místa, jak to dovolí počasí. USS Indianapolis zůstává vlastnictvím amerického námořnictva a jeho umístění zůstane utajené. Posádka R / V Petrel spolupracuje s úřady amerického námořnictva během svých vyhledávacích akcí a bude pokračovat v práci na počest 22 členů posádky, kteří jsou ještě naživu, stejně jako rodiny všech těch, kteří sloužili na křižníku USS Indianapolis. 

Tagy článku