Paul Allen a jeho tým nalezli potopený křižník, který vezl atomovou pumu shozenou na Hirošimu

Paul Allen a jeho tým nalezli potopený křižník, který vezl atomovou pumu shozenou na Hirošimu
20 / 08 / 2017, 09:30

Těžký křižník třídy Portland, USS Indianapolis byl součástí americké Pacifické flotily a v červenci 1945 přivezl na ostrov Tinian atomovou pumu Little Boy, která byla posléze svržena na Hirošimu. Na zpáteční cestě došlo ke katastrofě.

Na křižník zaútočila japonská ponorka I-58 a zásah dvou torpéd znamenal pro lod o výtlaku téměř 13 000 tun konec.

Vzhledem k utajení mise nebyl Indianapolis nikde postrádán a jeho posádka byla až po čtyřech dnech náhodou objevena průzkumným letounem Lockheed PV-1.

Ten přivolal létající člun Catalina, který vzal na palubu 56 trosečníků a další plavidla, která vylovila zbytek. Zdržení způsobené utajením celé akce znamenalo smrt několika stovek námořníků, kteří zemřeli na následky vyčerpání, dehydratace či při útocích žraloků. Z přibližně 900 trosečníků bylo zachráněno pouhých 317 z posádky, která čítala 1 196 námořníků.

Kapitán Indianapolisu McVay byl později souzen za ztrátu lodi, jelikož oproti rozkazu s lodí plul přímo a nekřižoval. Během procesu však velitel I-58, kapitán Hašimoto, vypověděl, že křižování by jeho útoku nijak nezabránilo. V roce 2000 byl McVay Kongresem Spojených států amerických zbaven odpovědnosti za potopení lodi. 

Indianapolis byl poslední americkou velkou válečnou lodí, která byla za války potopena a také lodí, při jejímž potopení zemřelo nejvíce členů posádky.

Nyní byl křižník nalezen ve Filipínském moři, v hloubce 5 500 metrů 18. srpna expedicí na lodi Petrel, vedenou spoluzakladatelem Microsoftu, Paulem Alenem.

16-ti členná expedice na lodi R / V Petrel bude v příštích týdnech pokračovat v průzkumu celého místa, jak to dovolí počasí. USS Indianapolis zůstává vlastnictvím amerického námořnictva a jeho umístění zůstane utajené. Posádka R / V Petrel spolupracuje s úřady amerického námořnictva během svých vyhledávacích akcí a bude pokračovat v práci na počest 22 členů posádky, kteří jsou ještě naživu, stejně jako rodiny všech těch, kteří sloužili na křižníku USS Indianapolis. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace