Pax Britannica - éra, kdy Británie vládla světu díky mocné Royal Navy

Pax Britannica - éra, kdy Británie vládla světu díky mocné Royal Navy
Popisek: HMS Terrible
25 / 10 / 2019, 13:00

Impérium, nad kterým slunce nezapadalo - světový hegemon, který po porážce napoleonské Francie vládl téměř 100 let světu díky mocné flotile Royal Navy.

Díky mocné flotile bylo Britské impérium schopné dopravit vojsko kamkoliv po světě a bránit své zájmy na územích, kde žilo 400 miliónů poddaných britské koruny. Pax Britannica bylo relativně klidné období míru, který nastal v Evropě po porážce Napoleona, a které skončilo až počátkem Velké války v roce 1914. Jediným stínem se ukázalo být rozpínající se ruská říše, ale ta byla poražena spojenými silami Británie a Francie během Krymské války.

Během těchto let byla Británie vůdčí zemí světa. Carlton JH Hayes řekl: "Přes devatenácté století a až do světových válek dvacátého století se Velká Británie těšila přednostnímu postavení mezi národy, srovnatelné se Španělskem v šestnáctém století nebo ve Francii v sedmnáctém." 

Pro Evropu a Ameriku byla tato doba věkem liberalismu a nacionalismu, pro Anglii se většina odehrála za vlády královny Viktorie (1837-1901) a je známá jako viktoriánská éra. Anglie se stala nejprůmyslovější zemí světa, světovým přepravcem číslo 1 a Londýn byl světovým bankéřem. Byl to věk Pax Britannica.

Historické video z roku 1900 ukazuje britskou flotilu v přístavu Portsmouth a naloďování vojsk mířících do Jižní Afriky, kde probíhala s obrovskou krutostí Druhá búrská válka (mimochodem právě zde vznikly koncentrační tábory).

Zdroj: British Pathé

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace